Vondra jde proti „názorové škole“, která vidí největší hrozbu v dezinformacích

11.04.2022 22:12

Ocitáme se v novém multipolárním světě, kde bude rozhodovat více fyzická síla, říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS), podle kterého nás v současnosti ohrožují horší věci, než jsou například dezinformace, hovořil o nich v rozhovoru pro Rádio Universum.

Vondra jde proti „názorové škole“, která vidí největší hrozbu v dezinformacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Česká vláda prostřednictvím CZ.NIC vypnula některé weby, které by v době ruské agrese na Ukrajině mohly potenciálně zveřejňovat něco proruského, ale mnohdy tomu tak nebylo. To Vondra vnímá jako výjimečné rozhodnutí ve výjimečné situaci. „Za humny vznikla válka, která nás ohrožuje také. Kdyby se Putin… kdybychom ho nezastavili, tak půjde dál,“ dodává, že takovou hrozbu je třeba brát vážně.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Dezinformace ale podle Vondry nejsou v současnosti zdaleka tou největší hrozbou. „Teď se usadila názorová škola, která považuje za největší hrozbu dezinformace, propagandu, kampaně. Já nevím, já si myslím, že jsou vážnější hrozby před lidstvem a před naší společností. Když vymřeme, bude to horší, než když tady…,“ pokračoval poslanec Evropského parlamentu.

„Nejsou moderní technologie nebezpečím pro samotnou demokracii?“ „Všechno je to dvousečná zbraň. Má cenu, když věřím, tak jít do kostela alespoň jednou týdně. A stejně tak jednou za rok jít k volbám. Nenechávat to. Je to stroj a má svá rizika. Čekají nás těžké dilematické věci, protože člověk je pohodlný tvor,“ říká Vondra.

Máme si podle něj uchovat svobodu rozhodovat se mezi A a B. A ne prostě vplout tam, tak jak to dnes vidíme v Číně, kdy je všechno v mobilu. „V tom chytrém telefonu jste vy, vlastně. Teď ta možnost zneužívání, toho, že vás budou profilovat. To je svět, který je fakt nebezpečný, neměli bychom jenom tak lehkovážně z důvodu lidského pohodlí do něj vplout,“ upozorňuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …