Černochová pojede do USA vyjednávat o základně v Česku

09.04.2022 20:21 | Ze sítí

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce na své návštěvě Spojených států otevřít otázku o americké základně v Česku. Řekla to na kongresu ODS v rozhovoru pro Deník N. Obdobnou myšlenku v minulosti zmiňoval i někdejší ministr obrany, dnes europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Informuje o tom server Echo24.cz.

Černochová pojede do USA vyjednávat o základně v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Černochová se domnívá, že vzhledem k současné situaci ve světě by nemuselo být jednání o americké vojenské základně na území České republiky tak složité. Kromě ní o možné základně hovořili i někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), nevylučuje ji ani premiér Petr Fiala (ODS). 

Ministryně obrany odjíždí po Velikonocích do Spojených států, kde bude mít jednání s ministrem obrany. A právě toto téma chce otevřít. „Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory Parlamentu,“ řekla ministryně s odkazem na Slovensko, kde v současné době mohou Američané na základě dohody využívat dvě základny.

Kabinet otázku základny v tuzemsku ještě neprobíral, poznamenal k tomu premiér Petr Fiala. Zároveň ale základnu nevyloučil. Hovořil o ní ostatně v projevu na kongresu i Alexandr Vondra. Ten už s obdobnou myšlenkou přišel před dvěma lety.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

11:12 Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV a v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselý…