Vondra se bude bít s levicově-zelenou většinou v europarlamentu. A V4 nechce posílat do hrobu

5. 7. 2019 12:51

Nově zvolený europoslanec Alexandr Vondra v rozhovoru pro Lidovky.cz prohlásil, že se v Evropském parlamentu hodlá vrhnout na to nejtvrdší bojiště. Hodlá působit ve Výboru pro životní prostředí, kde se prý levicové zelená většina pokusí prosadit svou agendu. A Vondra tuto většinu hodlá krotit.

Vondra se bude bít s levicově-zelenou většinou v europarlamentu. A V4 nechce posílat do hrobu
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Přimluvil se za sloup
reklama

Mocenské posty si v EU rozdělily staré státy: Německo, Francie, Španělsko, Belgie a Itálie. Šanci na úspěch podle Vondry měli Poláci, jelikož Polsko představuje regionální mocnost střední Evropy, ale tato možnost údajně zkrachovala na tom, že se vláda s opozicí nedokázala shodnout na tom, koho ze svého středu vybrat.

Anketa

Chcete předčasné volby?

17%
83%
hlasovalo: 10716 lidí

A nespokojení nejsou jen Středoevropané, ale třeba také irští Zelení, jenže ti k tomu podle Vondry nemají moc velký důvod. Evropští socialisté a Zelení mohou utvořit mocný blok, kterému jsou prý ochotni na ruku jít i lidovci. Vondra nechápe proč to dělají, ale je přesvědčen, že to teď opravdu dělají a že se kvůli tomu mohou v budoucnu uvnitř své vlastní frakce hádat.

A právě kvůli této rýsující se většině Vondra nepochybuje, že se bude chleba v Evropském parlamentu lámat na otázkách životního prostředí.

Předpokládám, že budu působit ve výboru pro životní prostředí. Je to totiž to hlavní bojiště, které nás čeká. Vrátím se tím trochu profesně do mého mládí, kdy jsem absolvoval přírodní vědy a z klimatologie mám vysokoškolské zkoušky. Levicově-zelená většina v parlamentu bude přinášet další a další návrhy na revoluci ve způsobu našeho života a záchrany planety. Přesně tato oblast bude vyžadovat silný a zároveň kompetentní hlas. Svou roli vidím na dalších pět let tam,“ zdůraznil Vondra.

Pár slov věnoval i Visegrádské čtyřce – společenství Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Vondra by prý toto společenství rozhodně nepohřbíval, ale je si vědom toho, že V4 má své mocenské limity.

„Myslím, že V4 má smysl pouze v rovině exekutivní spolupráce mezi vládami na úrovni Rady. Pokud si tam V4 najde jako spojence nějakou větší zemi, může lecčemu zabránit. Při podpoře řady menších států může i něco prosadit. Důležité ale je, aby V4 reprezentovali lidé, kteří mají přiměřené renomé a hlasovací sílu. Každopádně nepatřím k těm, kdo by V4 posílal do hrobu. V posledních třiceti letech se několikrát dobře osvědčila, třeba při brzdění některých šílených návrhů západních zemí ohledně migrace. Takže jí nevypisuji úmrtní list, ani ji neoznačuji za toxickou. Realita ale je, že vlády V4 jsou rozličné a nedokáží koordinovat každou jednotlivou drobnost. Tu a tam se ale objeví věc, kde mají společný životní zájem,“ prohlásil Vondra.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…