Všichni víme, jaký je Faltýnek hráč, posmíval se Bartoš na Primě. Kdyby si všichni zapisovali všechny schůzky jako Piráti...

10.03.2019 14:19 | Zprávy

V nedělní Partii na TV Prima proti sobě usedli šéf sociálních demokratů Jan Hamáček a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Hovořilo se o premiérově cestě do Bílého domu, o problémech prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který je v podezření, že ovlivňoval antimonopolní úřad v důležité zakázce, nebo o na stole tančícím předsedovi Poslanecké sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO).

Všichni víme, jaký je Faltýnek hráč, posmíval se Bartoš na Primě. Kdyby si všichni zapisovali všechny schůzky jako Piráti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

V úvodu přišlo zpětné hodnocení schůzky premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle Hamáčka jde o potvrzení vynikajících česko-amerických vztahů a je velmi spokojen, že všechna důležitá témata zazněla. „Splnila se všechna má očekávání. Ve společném prohlášení, které odsouhlasili Babiš a Trump, vše zaznělo,“ uvedl Hamáček a zmínil přihlášení se k NATO, podporu spojenectví, podporu kybernetické společnosti, Ukrajiny atd.

Přesto se našla i věc, která jej lehce zamrzela. „Trošku mě mrzí, že hlavními tématy u nás nebyl obsah prohlášení, ale to, co měla paní Babišová na sobě. To je život a s tím se ale musíme smířit,“ zakroutil hlavou Hamáček s tím, že nejdůležitější výsledek té schůzky je to, že vůbec proběhla.

I Bartoš vyjádřil spokojenost nad tím, že všechna důležitá témata skutečně byla na stole. Zdůraznil, že Babiš tam nebyl pouze jako premiér České republiky, ale i jako zástupce EU. I on ale našel jistý vroubek. „Chybělo mí jedno téma, které se řešilo na Mnichovské bezpečnostní konferenci. A sice otázky udržitelnosti klimatické změny,“ uvedl s tím, že to bude nejméně následujících deset let velké téma. „Víme, že Trump deklaroval, že odstupuje z klimatické dohody. To mi tam chybělo,“ poznamenal Bartoš.

Někteří komentátoři a politologové to četli tak, že to byl ze strany USA spíše test, jak si v kterých tématech stojíme. Nad tím Hamáček mávl rukou. „Americký stát dobře ví, jak to u nás funguje. Pokud prezident akcentuje ekonomickou diplomacii a otevírá asijský nebo ruský trh, tak je to v pořádku, ale na naší zahraničněpolitické orientaci se nic nemění,“ zdůraznil ministr vnitra Hamáček.

Podle Bartoše je jedna věc, jakou politickou hru předvádějí politici českým občanům. A druhá, jak pak reálně funguje zahraniční a mezinárodní politika. „Když se podíváme na vztahy České republiky a Spojených států, tak naše republika není nijak odřízlá,“ uvedl a připojil svůj názor k tomu, proč byl pozván Babiš a nikoli Zeman. „Když se podíváme na kauzu Huawei, kritiku našich bezpečnostních služeb, nebo deklarovaný vztah k problému Ukrajina-Rusko, je logické že tam jel Babiš, aby tam zastával tyto oficiální pozice,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…