Všichni víme, jaký je Faltýnek hráč, posmíval se Bartoš na Primě. Kdyby si všichni zapisovali všechny schůzky jako Piráti...

10.03.2019 14:19

V nedělní Partii na TV Prima proti sobě usedli šéf sociálních demokratů Jan Hamáček a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Hovořilo se o premiérově cestě do Bílého domu, o problémech prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který je v podezření, že ovlivňoval antimonopolní úřad v důležité zakázce, nebo o na stole tančícím předsedovi Poslanecké sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO).

Všichni víme, jaký je Faltýnek hráč, posmíval se Bartoš na Primě. Kdyby si všichni zapisovali všechny schůzky jako Piráti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš
reklama

V úvodu přišlo zpětné hodnocení schůzky premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle Hamáčka jde o potvrzení vynikajících česko-amerických vztahů a je velmi spokojen, že všechna důležitá témata zazněla. „Splnila se všechna má očekávání. Ve společném prohlášení, které odsouhlasili Babiš a Trump, vše zaznělo,“ uvedl Hamáček a zmínil přihlášení se k NATO, podporu spojenectví, podporu kybernetické společnosti, Ukrajiny atd.

Přesto se našla i věc, která jej lehce zamrzela. „Trošku mě mrzí, že hlavními tématy u nás nebyl obsah prohlášení, ale to, co měla paní Babišová na sobě. To je život a s tím se ale musíme smířit,“ zakroutil hlavou Hamáček s tím, že nejdůležitější výsledek té schůzky je to, že vůbec proběhla.

I Bartoš vyjádřil spokojenost nad tím, že všechna důležitá témata skutečně byla na stole. Zdůraznil, že Babiš tam nebyl pouze jako premiér České republiky, ale i jako zástupce EU. I on ale našel jistý vroubek. „Chybělo mí jedno téma, které se řešilo na Mnichovské bezpečnostní konferenci. A sice otázky udržitelnosti klimatické změny,“ uvedl s tím, že to bude nejméně následujících deset let velké téma. „Víme, že Trump deklaroval, že odstupuje z klimatické dohody. To mi tam chybělo,“ poznamenal Bartoš.

Někteří komentátoři a politologové to četli tak, že to byl ze strany USA spíše test, jak si v kterých tématech stojíme. Nad tím Hamáček mávl rukou. „Americký stát dobře ví, jak to u nás funguje. Pokud prezident akcentuje ekonomickou diplomacii a otevírá asijský nebo ruský trh, tak je to v pořádku, ale na naší zahraničněpolitické orientaci se nic nemění,“ zdůraznil ministr vnitra Hamáček.

Podle Bartoše je jedna věc, jakou politickou hru předvádějí politici českým občanům. A druhá, jak pak reálně funguje zahraniční a mezinárodní politika. „Když se podíváme na vztahy České republiky a Spojených států, tak naše republika není nijak odřízlá,“ uvedl a připojil svůj názor k tomu, proč byl pozván Babiš a nikoli Zeman. „Když se podíváme na kauzu Huawei, kritiku našich bezpečnostních služeb, nebo deklarovaný vztah k problému Ukrajina-Rusko, je logické že tam jel Babiš, aby tam zastával tyto oficiální pozice,“ sdělil.

„Navenek je pozice České republiky jasně daná. To, co lítá v českém mediálním prostoru, tak to je divočejší. A není to realita, jakou zahraniční politika České republiky reprezentuje,“ podotkl Bartoš s tím, že to Spojené státy a jiní partneři v Evropě dobře vědí.

Dostali se i na schůzku premiéra Babiše se šéfkou CIA. Hamáček prozradil, že o této schůzce dopředu věděl a hodnotí jí velmi zajímavě. „Čekám jen na zápis schůzky. Chci vyvrátit komentář pana Kmenty, který tvrdí, že Babiš tam byl pozván proto, aby mu Američané sdělili, že nejsou spokojení, jak funguje naše rozvědka,“ řekl s tím, že rozvědka spadá pod Ministerstvo vnitra a ujišťuje tak, že není důvod se domnívat, že by existoval problém mezi českými a americkými tajnými službami.

„Naopak, americká strana velmi děkuje a považuje si tuto vzájemnou spolupráci,“ zdůraznil a zmínil, co bylo hlavním tématem této schůzky. „Byla to patrně obecně spolupráce tajných služeb, boj proti terorismu, kybernetická bezpečnosti. Sice se tam z našich vysokých politiků nedostal, ale Spojené státy usoudily, že je asi třeba Babiše pozvat a nějaké informace mu sdělit,“ říká Hamáček.

Předseda Pirátů podotkl, že Amerika otázky ovlivňování voleb, fake news a třídění na sociálních sítích řeší také. „Témata podle mého názoru byla daná. Kauza Huawei je celosvětová bezpečnostní otázka dlouhodobě. Česko se zde přidalo k západním zemím. Zde mohla probíhat i koordinace na téma oficiální zahraniční politika České republiky versus výroky z Hradu,“ míní Bartoš.

Jestli bude vláda blíže veřejnost informovat, to se Hamáček obává. „Tato jednání jsou ze zásady neveřejná, nebude o tom tisková konference,“ uvedl Hamáček. Bartoš ale podotkl, že by byl vhodný minimálně nějaký komentář od Hamáčka či Babiše, aby se zabránilo spekulacím, že tam premiér šel, aby si jej prověřili, jinak vyjádření prý nějakým způsobem vyvolají. „Uvidíme. Babiš bude v pondělí na vládě. Pokud bude možné návštěvu CIA obecně okomentovat a shrnout, tak to určitě uděláme,“ přislíbil ministr vnitra.

Mezitím, kdy byl premiér ve Washingtonu, měl problémy vysoce postavený muž ANO Jaroslav Faltýnek, který je nyní v podezření, že mohl ovlivňovat zakázku na dodavatele mýtného systému. A to ve prospěch společnosti Kapsch. Podle deníku Právo jej usvědčují policejní odposlechy.

Faltýnek přiznal, že se scházel se zástupci Kapsch i ÚOHS. Hájí se však, že ušetřili státu 1,5 miliardy. Říká, že schůzky byly legitimní. Podle Hamáčka je však otázka, jak taková schůzka probíhá. „Musí to být oficiální schůzka v oficiálním prostředí. A tady jsou otázky z hlediska místa, kde se scházeli. Někde po hotelech,“ říká zaraženě Hamáček a dodává, že je závažný problém, pokud se scházel s podnikatelským subjektem, který měl nějaký zájem. A hodinu poté s někým, kdo má klíčovou roli při řešení toho podnikatelského zájmu.

Co Hamáčka však zaráží ještě víc, je to, že do médii unikají odposlechy. „To mě mrzí, to je český folklór, že unikají dokumenty a odposlechy. Obrátím se na policejního prezidenta a budu požadovat vyšetření tohoto úniku,“ řekl rozhořčeně s tím, že není možné, aby vyšetřování v přímém přenosu probíhalo i v médiích.

To už se Bartoš usmíval a přihlásil se o daleko kritičtější hodnocení situace okolo Babišovy pravé ruky. Předeslal, že samotný tendr je velmi problematický a špatně vedený. „Když se někdo s někým setkává, měl by mít k tomu pověření. O těch schůzkách dlouho nevěděl ani Ťok. Když ÚOHS pak rozhoduje o zakázce a Faltýnek se setkává s jedním ze soutěžících, tak to je opravdu problém,“ zamračil se a připomněl, že Pirátům se všichni smějí, že si schůzky a jejich obsah zaznamenávají. Tím by se měl Faltýnek inspirovat.

„Kdo zná Faltýnka, ví, jaký to je hráč,“ smál se Bartoš, který odmítá Faltýnkova slova o tom, že by něco nevěděl. „Sám tu zmiňoval i Babišovu kauzu Čapí hnízdo, ze kterou byl vyčleněn. Ale proč, protože jediný důkaz, že věděl o tom, jestli dojde k převodu, je ve Faltýnkově hlavě,“ dodal pobaveně předseda Pirátů.

Sám se pozastavuje také nad tím, že se zase řeší spíše to, kdo vynesl jaké informace ven, než co je jejich obsahem. Bartoš se domnívá, že mediální humbuk akorát nahrává k nevyšetření kauzy. „Orgány se dostávají pod tlak, musí desetkrát měřit a jednou řezat. Vidíme rétoriku premiéra a jeho PR týmu, zase to obrátí v kampaň,“ řekl s tím, že už vidí, jak místo Faltýnkova řešení tendru s šéfem ÚOHS a šéfem Kapsche bude řešit víc únik odposlechů. Hamáček kontroval, že o tom to není, jen musí mít jistotu, že policie pracuje nezávisle a požaduje její stanovisko, jak takovým únikům zabrání příště.

I to Bartoše poměrně pobavilo. Poznamenal, že doufá, až se bude řešit posilování pravomocí policie, bude Hamáček pamatovat na svá slova a na to, jak často unikají informace. „Na pole Poslanecké sněmovny se zvýšení pravomocí dostává velmi často, ale přichází argumentace, jak je vše zajištěné a monitorované. „Tak až se budeme bavit o tom, jak je potřeba zvýšit pravomoce, aby jsme si také vzpomněli na všechny tyhle případy,“ doufá Bartoš. „Když se podíváme, jak se velké kauzy obrací ve prospěch preferencí vládního hnutí ANO, tak pokud chceme být korektní, musíme se soustředit na to, aby ty kauzy neběžely tak dlouho,“ sdělil s tím, že tohle vše protahování nahrává.

Na svou obhajobu Faltýnek říká, že schůzky realizoval proto, že k tomu měl mandát, coby člen Dopravní koaliční rady, která vznikla za vlády Bohuslava Sobotky. „Co se týká současné koalice, která je zde od léta, žádná Dopravní rada není. Pokud se Faltýnek odvolává na koaliční období Sobotkovy vlády, tak tam možná Dopravní rada byla,“ krčil rameny Hamáček.

K Faltýnkovu vyjádření, že ušetřil 1,5 miliardy korun, Hamáček podotkl, že neví, na kolik jsou jaké informace pravdivé a nechce komentovat živou kauzu. Pouze dodal, že obecně platí, že o ceně vyjednává ten, kdo zadává a kdo dodává. „Žádné další subjekty do toho vstupovat neměly, takže tady tvrzení Faltýnka stojí na hliněných nohou,“ usuzuje ministr vnitra, podle kterého mělo o ceně vyjednávat Ministerstvo dopravy s potenciálním dodavatelem.

K tomu, že Faltýnek uvedl, že má mandát také Bartoš, doplnil, že pokud má pověření, má mít v ruce nějaký papír. „Přepokládám, že chodí emailem, nebo smskami: Jdi Faltýnku a jednej,“ žertoval a doplnil, že pokud pustí do médií, že má mandát, dokáže jistě toto pověření ve věci, kde lítaly miliardy, doložit. „Miliardové zakázky mají být pod drobnohledem. A ne, aby se šéf ÚOHS, který na to dohlíží, setkával s místopředsedou nejsilnější parlamentní strany, to je neskutečný,“ uvedl Bartoš.

Ministr vnitra souhlasí, že kolem tendru je velmi mnoho otazníků. A způsob, jakým Ministerstvo dopravy rozhodlo, nerozptyluje pochybnosti. Je to ale politická odpovědnost ministra a on musí garantovat, že český stát vybere mýto,“ doplnil Hamáček. Bartoš ale rozhodně nějaký komentář od premiéra očekává. „Týká se to ministerstva, které má ANO v gesci. A Faltýnek je pravá ruka Babiše, i když si v poslední době asi příliš nerozumí, jak je vidět v médiích,“ pousmál se.

V problémy měl v tomto týdnu ale i další muž z hnutí ANO, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Byla zveřejněna fotografie, jak tancuje a hraje na řídícím stole v Poslanecké sněmovně. Hamáček to okomentoval slovy, že je to nešťastná věc. „Byl to večírek, vymkl se kontrole. Nejdřív byla u něj snaha vysvětlit to v otočení do pozitivna, ale to je nesmysl. Předseda se omluvil, nepovedlo se to. Bylo to v době rekonstrukce sálu,“ řekl s tím, že je možné se ptát, proč se tyto dva roky staré fotky objevily právě teď.

Předseda Pirátů to opět viděl daleko černěji. Vadí mu to už jen proto, že když Piráti přijdou do Poslanecké sněmovny v nepracovní den, tak to schytávají ze všech stran. „Tohle je závažnější věc, než přijít v sandálech. Já lidi v ANO potkávám a lehká bohorovnost v jednání tam je. Nebylo to jen u kandidáta ANO na primátora Prahy, když se natáčely finální rozhovory. Je to lehká, až někdy těžká arogance,“ kritizoval Bartoš některé chování členů ANO. „Jsem také muzikant a nenapadlo by mě v Poslanecké sněmovně lézt na stůl,“ dodal nevěřícně s tím, že je vidět, jací jsou kamarádi v hnutí ANO, když na sebe posílají fotky.

Na tom se dá prý ilustrovat, jak funguje jednání PR týmu těchto stran. „Něco se objeví, zkusí to zbagatelizovat. Řeknou kampaň a nebo sorry jako. Nejdříve říkají, že je Ondráček cool. A když to nevyjde, tak se třeba omluví,“ řekl Bartoš s tím, že takto to u nich funguje i v případě zákonů týkajících se státních pojištěnců, nebo zdravotnictví. Celé je to podle jeho názoru velmi nedůstojné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…