Vůdčí postavení v Senátu si i po letošních volbách udržela ČSSD

25.12.2016 15:11 | Zprávy

Senát, který si letos připomínal dvě desetiletí své existence, proměnily volby. Nejúspěšnější v nich byli kandidáti s podporou KDU-ČSL, kteří zvítězili v devíti z 27 obvodů a stali se tak druhou nejsilnější frakcí. Vůdčí postavení si ale přesto udržela ČSSD díky početnímu náskoku z předchozích voleb. Předsedou horní komory tak nadále zůstal sociální demokrat Milan Štěch, nejdéle sloužící senátor.

Vůdčí postavení v Senátu si i po letošních volbách udržela ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhé čtení novely autorského zákona z pera senátora Ivo Valenty. Podstatou Valentova návrhu je jednoznačnější vynětí folklórních děl z ochrany autorským zákonem

Místopředsedy Senátu zůstali i Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a Ivo Bárek z klubu ČSSD. Novými tvářemi ve vedení horní komory se stali Jiří Šesták (za STAN) a teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS. Vystřídali Přemysla Sobotku (ODS), který se stal radním Libereckého kraje, a Zdeňka Škromacha (ČSSD), který nedokázal mandát obhájit na Hodonínsku.

K finále letošních senátních voleb přišlo 15,4 procenta voličů, což bylo nejméně v historii pravidelné obměny horní komory. Prezident Miloš Zeman kvůli tomu zapochyboval o smysluplnosti Senátu. Podobně i předseda ANO Andrej Babiš - kandidáti jeho hnutí vyhráli první volební kolo, ve finále ale dokázali uspět jen tři z nich.

Se Zemanem se senátoři poškorpili v březnu, a to kvůli jeho výrokům proti sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, nebo účasti na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu. Podle horní komory by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat a zpochybňovat závazky ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …