ODS věděla, že od léta 2013 byla Ukrajina pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče tlačena k podpisu aociační dohody s EU, ačkoli za to neměla téměř nic dostat. Naopak měla tratit, protože své zboží by do západní Evropy nedostala, stala by se naopak odbytištěm levného zboží z EU a měla by problém při obchodech s Ruskem. Putin proti tomu Janukovyčovi nabízel potřebné půjčky v nemalé výši.
Není pravda, že by za všechno mohl Putin
Janukovyč ale přesto všechno vyjednávání s EU nezastavil, jen požádal o čas. Jednání zastavila EU, připomíná Haas. A mezitím sílilo hnutí na Majdanu podporované ze Západu, v jehož čele se objevili představitelé radikálních stran Pravého sektoru a Svoboda. Analytik je označuje za neonacistické a ODS podle něj věděla, že se dostávají do popředí. A hanebně mlčela. Mlčela i k puči, kterým byla svržena vláda. Chovala by se ODS stejně, kdyby se totéž dělo v Praze?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp