Z ODS odchází její dlouholetý člen. A přidává ostrý rezignační dopis

15. 2. 2015 19:40

Analytik Tomáš Haas, který radil Václavu Klausovi a Mirku Topolánkovi, rezignoval na své členství v ODS. Na sociální síti Facebook k tomu napsal, že je mu to líto, ale nemůže jinak. ODS se podle jeho názoru nestaví ke svým problémům čelem a snaží se je pouze ustát jako dřív a to jí voliče nevrátí. Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve pro Haase ale byl postoj strany k dění na Ukrajině.

Z ODS odchází její dlouholetý člen. A přidává ostrý rezignační dopis
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

ODS věděla, že od léta 2013 byla Ukrajina pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče tlačena k podpisu aociační dohody s EU, ačkoli za to neměla téměř nic dostat. Naopak měla tratit, protože své zboží by do západní Evropy nedostala, stala by se naopak odbytištěm levného zboží z EU a měla by problém při obchodech s Ruskem. Putin proti tomu Janukovyčovi nabízel potřebné půjčky v nemalé výši.

Není pravda, že by za všechno mohl Putin

Janukovyč ale přesto všechno vyjednávání s EU nezastavil, jen požádal o čas. Jednání zastavila EU, připomíná Haas. A mezitím sílilo hnutí na Majdanu podporované ze Západu, v jehož čele se objevili představitelé radikálních stran Pravého sektoru a Svoboda. Analytik je označuje za neonacistické a ODS podle něj věděla, že se dostávají do popředí. A hanebně mlčela. Mlčela i k puči, kterým byla svržena vláda. Chovala by se ODS stejně, kdyby se totéž dělo v Praze?

Haas tím ovšem ve výčtu "ukrajinských selhání ODS" zdaleka nekončí. "Ani když se v našem parlamentu projednávala otázka ohrožených krajanů, volyňských Čechů, se nenalezl jediný poslanec ODS, který by je podpořil. Naprosto necitlivě a přímo odpudivě se zachovala ke krajanům, jimž může Česká republika děkovat za pomoc v době pro nás nejtěžší, za druhé světové války. Tehdy se volyňští Češi dobrovolně hlásili do východní Československé armády, kde tvořili ve skutečnosti její největší národnostní skupinu. Připojovali se dobrovolně k boji za vlast, kterou většina z nich v životě na vlastní oči nespatřila a kterou více než tisíc z nich nespatřili ani potom, protože v boji za její osvobození padli. ODS je nedokázala podpořit ani tehdy, ani nikdy potom. Jen, jako ostatně vždy, 'bezvýhradně podpořila vládu'. "Zachovala se zbaběle a hanebně," píše analytik.

To všechno se slovy Haase stalo ještě před Krymem, takže za všechno určitě nemůže Putin. Situaci vyhrotili ukrajinští neonacisté a s nimi Západ. ODS ovšem bok po boku s nimi prosazovala kurs, který mohl vést jen a pouze k válce, což je pro Haase zkrátka nepřijatelné. Za hrozný pak označil článek Jana Klusáčka (ODS), který vyjádřil názor, že se Česko musí držet co nejdál od Ruska, přidal k tomu také návod, jak toho dosáhnout. A víc už autor rezignačního dopisu nesnesl. 

  • Kompletní rezignační dopis Tomáše Haase ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za státní peníze vám říkají, co si máte myslet? V Brně si na náměstí postavili toto, reakce přišla hned

14:40 Za státní peníze vám říkají, co si máte myslet? V Brně si na náměstí postavili toto, reakce přišla hned

V Brně na náměstí Svobody se otevřela nová multimediální výstava s názvem Totalita. Ta pomocí videom…