Z knihy profesora Krejčího: Koho ,,nebavilo" žít v socialismu

04.06.2014 14:30 | Zprávy

Server Britské listy přinesl další ukázky z knihy „Sametová revoluce“ známého politologa a bývalého poradce dvou předsedů federálních vlád Oskara Krejčího, který v nich analyzuje chování předlistopadových stranických i státních funkcionářů. A vysvětluje, proč hromadně odevzdávali stranické legitimace, přestože je prověřovali kádrováci. ParlamentníListy.cz už před časem o této knize s Krejčím přinesly rozhovor.

Z knihy profesora Krejčího: Koho ,,nebavilo" žít v socialismu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Oskar Krejčí

V úvodu ukázky vysvětluje Krejčí situaci v předlistopadovém Československu slovy, že docházelo sice k rozvoji školství, základního výzkumu, rozvíjela se dostupnost lékařské péče, nebyli bezdomovci a nezaměstnaní. Ale v kombinaci s nedostatkem zboží taková situace mohla vyhovovat jen těm, kteří měli sklon k asketismu nebo jim bylo cizí hromadění majetku.

Kdo chtěl hromadit majetek, nebyl v byrokratickém socialismu spokojený

Politolog poukazuje na to, že tito lidé sice ve všech režimech patří k nejčestnějším lidem, ale nepředstavují většinu. „Ti, kteří si přáli co největší pohodlí nebo usilovali o co největší majetek, nemohli být v byrokratickém socialismu uspokojeni. Řečeno jinak, nemohli se cítit svobodní,“ vysvětluje s tím, že tehdejší ideologie tendenci k askezi podporovala. Podle Krejčího je samozřejmé, že v podmínkách nedostatku musí mít kádry – vědecké, umělecké, ale i řídící – určité výhody, má-li společnost přežít. Tyto výhody se ale musejí opírat o pracovní zásluhy. „Jenže v zemích byrokratického socialismu postupně vznikl zkostnatělý systém péče o úzkou vrstvu nomenklaturních kádrů, zahrnující servis opírající se o faktické služebnictvo, až po zvláštní obchody s nedostatkovým, většinou západním zbožím, které bylo pro ostatní lidi nedostupné,“ vysvětlil.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…