Začne se dobrovolně. A pak vás přinutí. Senátorka jde proti občance v telefonu

24.01.2024 21:05 | Monitoring

Digitalizace bere lidem osobní svobodu, uvedla senátorka a jedna z hlavních iniciátorů návrhu práva být offline, Jitka Chalánková, v pořadu Prostor pro dva s ekonomkou Markétou Šichtařovou. Lidé by si podle členky horní komory Parlamentu měli uvědomit, že pouze platba v hotovosti je vyjádřením absolutní svobody. V tomto kontextu nesmí dojít ke zrušení české koruny a přijetí společné evropské měny. Varovala také před občanským průkazem v mobilu a zneužití osobních dat.

Začne se dobrovolně. A pak vás přinutí. Senátorka jde proti občance v telefonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jitka Chalánková

Jitka Chalánková spolu s dalšími kolegy v horní komoře předložila návrh zakotvit do ústavy právo občana zůstat offline. Návrh již prošel prvním čtením. „V poslední době při ochraně základních lidských práv a svobod, i v době covidové, jsem viděla, že lidská práva a svobody člověka jsou neustále postupně oklešťovány. A téma postupné digitalizace života člověka, občana, která mu může brát jeho osobní svobody, osobní rozhodování, jsem začala považovat za velmi důležité. Sleduji, že postup ztráty svobod člověka tu je,“ vysvětluje v rozhovoru senátorka důvody své iniciativy.

Výhrady má proto i k novince, kdy lidé mohou mít občanský průkaz ve svých mobilních telefonech, která se zřejmě brzy stane povinností pro všechny. „Vnímám to jako průzkum bojem, kdy se něco nabízí jako dobrovolné, ale postupně se z toho stává povinnost. Nejsem úplně sama, kdo ze senátorek a senátorů vidí, že propojování možného sledování pohybu člověka, jeho činnosti a aktivit je i tímto způsobem možné. Nejsem sama, kdo na to v Senátu upozorňuje,“ pokračuje Chalánková.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…