Žádné ranní pivo o šesté, vzkazuje karvinským horníkům epidemiolog Maďar. Mají mazat domů

30. 6. 2020 22:23

Od středy se ruší omezení otevírací doby pro restaurační zařízení, bary a diskotéky. To však neplatí pro Karvinsko, které podle epidemiologa a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara stále může za nárůsty počtu nakažených a tamní masivní testování v dolech. V rozhovoru pro Novinky vysvětlil, proč je nutné nedopřát horníkům ranní pivo o šesté. I s přibývajícím počtem potvrzených nakažených se o druhé vlně epidemie koronaviru nyní hovořit nedá.

Žádné ranní pivo o šesté, vzkazuje karvinským horníkům epidemiolog Maďar. Mají mazat domů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar, šéf pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření na MZČR
reklama

„Budeme samozřejmě ve velkém napětí, jestli nám noční kluby a diskotéky nezhorší epidemiologickou situaci, ale tak to je. Jednou to přijít muselo. Omezení otevírací doby restaurací a klubů platí jen pro Karvinsko,“ upřesnil Maďar.

Vysvětlil například, proč na Karvinsku došlo k posunutí otevírací doby z šesté hodiny ranní na osmou. „Pokud jde o šestou hodinu ráno a to posunutí na Karvinsku, je to z důvodu, že horníci, kteří kolem 6.00 vyfárají, si chodí hromadně sednout do hospody na pivo. Oni čekat dvě hodiny nebudou,“ zmínil, že tím se „minimalizuje, že se v hospodě virus případně rozšíří“.

Aktuálně je situace na Karvinsku taková, že byla překročena hranice jednoho tisíce kumulativně nakažených. Stalo se tak za zhruba měsíc a v několika posledních dnech denní přírůstky dosahovaly počtu dvou tří set.

Podle Maďara to však ještě neznačí začátek druhé vlny: „Druhá vlna to není. Je to vysloveně jedno ohnisko nákazy, které nějakou dobu doutnalo, a teď se na to přišlo plošným testováním horníků. Oni by de facto nevěděli, že jsou pozitivní, protože většina z nich je bezpříznakových nebo má mírný průběh, to samé platí i u většiny rodinných příslušníků,“ uvedl epidemiolog.

„Důležité je sledovat, jestli virus neprostupuje do komunity a nezvyšuje to počet hospitalizací. To se ale neděje a my se snažíme vše udržet za nějakých podmínek, protože region je přece jen vázaný na OKD,“ uzavřel Maďar s tím, že nechtějí zasahovat do života celé té společnosti, pokud k tomu není zásadní důvod.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…