Zakázat těžbu uhlí, danit uhlík, uhlíkovou daň! Klimatičtí aktivisté měli sraz. Podívejte, co by pro nás chtěli

5. 7. 2019 12:29

Téma klimatu a klimatické změny patří k populárním. Zřejmě proto včera ČRo Wave informoval o Klimakempu 2019. Koná se v okolí elektrárny Chvaletice. „Továrna Chvaletice se chová jako novodobý feudál,“ říká jeden z organizátorů. A co účastníci chtějí? Klimatickou spravedlnost, konec těžby uhlí, uhlíkovou neutralitu. A také transformaci společnosti od neustálé spotřeby.

Zakázat těžbu uhlí, danit uhlík, uhlíkovou daň! Klimatičtí aktivisté měli sraz. Podívejte, co by pro nás chtěli
Foto: Repro Youtube
Popisek: Heslo Klimakempu 2019
reklama

Místo konání, obec Veltruby, prý nevybrali organizátoři náhodou. Leží totiž nedaleko tepelné elektrárny Chvaletice, která před nedávnem zažádala o výjimku z emisních limitů rtuti a oxidů dusíku. Aktivisté se snaží navazovat na odpor místních lidí: „I tady jsme kvůli tomu, že starosta nesouhlasí s tím, že továrna Chvaletice se chová jako novodobý feudál,“ říká jeden z organizátorů Mikuláš Černík. Stany jsou dle reportáže ozdobeny transparenty a hesly jako „Změňme systém, ne klima!“, „Nechceme být uhelný skanzen“, „Klimatickou spravedlnost“, „My jsme investiční riziko“ či „Nechte uhlí, ať si uhlí“.

Anketa

Chcete předčasné volby?

17%
83%
hlasovalo: 10737 lidí

Rádio Wave zveřejnilo i anketu, ve které účastníci odpovídali na to, proč na Klimakemp přijeli a co by měli jednotlivci a politici dělat.

„Já jsem na Klimakemp přijela, protože jsem nějakou dobu byla v zahraničí, tak jsem tak sledovala všechny ty kauzy a témata v České republice z povzdálí a vlastně jsem příjezd ze zahraničí přizpůsobila tomu, abych mohla přijet na Klimakemp, protože si myslím, že to je nesmírně důležité, podpořit to, co „Limity jsme my“ dělají a nějakým způsobem se posunout k té klimatické spravedlnosti v České republice, protože to mi to přijde naprosto nehorázné, co se tady děje,“ tvrdila jedna z účastnic. Co by se mělo dělat? „Já si myslím, že by určitě měli vyhlásit stav klimatické nouze, ale nejenom to vyhlásit na papíře, ale v souladu s tím i jednat. To znamená snažit se dosáhnout nějaké uhlíkové neutrality, ideálně co nejdříve.“

„Pro společnost je důležité, aby byli aktivní lidé, kteří se aktivně pokouší nějakým způsobem změnit pokud možno k lepšímu, a proto jsem přijel, abych pomohl s provozem kempu, se stavbou stanů a tak vůbec. A zároveň jsem samozřejmě proto, protože je to skvělá akce, kde se potkávají skvělí lidé a dozvím se toho strašně moc od různých odborníků nebo od lidí, kteří mají víc zkušeností než já. Jsou to pro mě takové prázdniny,“ vysvětloval další z účastníků. „Co mi přijde nejdůležitější je co nejrychlejší konec spalování fosilních paliv, které produkují emise, které způsobují změnu, o které se pořád mluví. A zároveň je třeba transformovat tu společnost takovým směrem, aby nebyla založená na neustálé produkci a spotřebě. Protože je logické, že na jedné jediné planetě s omezenými zdroji nemůžeme pořád jen produkovat a spotřebovávat,“ dodal.