Zákonodárci bývají pod tlakem: Chceš zůstat poslancem? Hlasuj podle strany

23.07.2012 7:49 | Zprávy

Některým poslancům ODS se nelíbilo, že vláda navrhuje zvýšení daní přesto, že volební program slibuje opak. Přesto hlasovali v souladu s vládním přáním. Zákonem je k tomu sice nutit nelze, ale existují i jiné cesty. Poslanci musí počítat s tím, že do poslaneckých lavic napříště zasednou, jen když budou plnit vůli strany. A neplatí to jen u ODS.

Zákonodárci bývají pod tlakem: Chceš zůstat poslancem? Hlasuj podle strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Česká ústava neobsahuje ustanovení o vázaném mandátu poslance či senátora a formálně platí, že zákonodárce se rozhoduje toliko podle svého svědomí. Politické strany přesto hledají cestu, jak své zákonodárce přimět k poslušnosti. Bývá uplatňována zásada: chceš–li do sněmovny, hlasuj podle přání strany. Informuje o tom dnešní Právo.

Plnění zásadních programových bodů má nejspíš přednost před svědomím

Poslanci ODS např. pracují se systémem volného, jednohvězdičkového a dvouhvězdičkového hlasování. Pokud je očekávané hlasování označeno za jednohvězdičkové, znamená to, že by pro něj měla zvednout ruku většina poslaneckého klubu. Pokud je označeno dokonce za dvouhvězdičkové, neměl by se mu vzepřít nikdo. Pokud se zákonodárce přece jen postaví proti vůli většiny strany, hrozí mu, že bude v příštích volbách odsunut na nevolitelnou pozici a do sněmovny se tak už znova nepodívá.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura k tomu poznamenává, že místní sdružení strany obdrží informaci, že se dotyčný zákonodárce neztotožnil se zásadním stranickým tématem a toto zdejší sdružení s informací patřičně naloží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

22:15 ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

Mají platit za Českou televizi i ti, kteří televizi nemají? Na sněmu Motoristů sobě zazněla odpověď …