Zaorálek znovu promluvil o Turecku. To je něco hrozného, ozval se turkolog Laně

09.02.2016 23:00

Zvládá Turecko uprchlickou krizi? Přímo ze země půlměsíce o tom v úterních Událostech, komentářích České televize promluvil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Analýzu doplnil turkolog a bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně. Šéf české diplomacie popsal, co od EU Turci očekávají, a Laně se při jeho popisu velmi zhrozil.

Zaorálek znovu promluvil o Turecku. To je něco hrozného, ozval se turkolog Laně
Foto: Debatní klub
Popisek: Tomáš Laně, turkolog, diplomat, překladatel a první velvyslanec ČR v Turecku

„Nám jde o to, aby zde více rodin mohlo posílat děti do školy, aby zde lidé mohli najít práci, aby si lidé řekli, že má smysl zůstat v Turecku, zůstat blíž vlastní zemi,“ popsal představu EU ministr.

Následně prozradil, že cestoval s tureckou námořní hlídkou, která zastavila člun s uprchlíky a vrátila ho do Turecka, ale přímo na pobřeží viděl další tři čtyři čluny, které se chystaly na cestu. „To bylo za bílého dne. A od Turků jsme slyšeli, že jestli se to má změnit, je třeba ukončit válku v Sýrii, jinak se to nezmění,“ upozorňoval ministr. Pomoci mohou i peníze od EU.

Turkolog Laně přidal poněkud odlišný pohled. „V Turecku se pašovali lidé odedávna, ale všechno se to dělávalo v noci. Ale to, že se to děje za bílého dne a ještě za přítomnosti ministra z cizího státu, to je něco hrozného,“ řekl jasně. „Je to něco jako pašování drog a možná je to ještě výnosnější než pašování drog,“ doplnil.

Turecko je velkou zemí a mohla by uprchlíky zvládnout. „Ale uprchlíci vidí situaci, v jaké se EU nachází, a využívají toho,“ prozradil. Když se bavíte se samotnými Turky, hovoří o uprchlících jako o hostech. Začali s tím však v době, kdy v zemi žilo asi 100 tisíc uprchlíků a sami Turci předpokládali, že opozice proti Bašáru Asadovi brzy zvítězí a vyhnanci se vrátí domů.

„Nesmíme ale zapomínat také na to, že Turecko vždy bylo obráceno na Západ a chtělo se mu přiblížit po stovky let a EU se možná bude muset začít chovat pragmatičtěji a otevřít Turecku dveře. Egypt je přece také považován za stabilního spojence Západu a demokracii tam rozhodně nemají,“ uzavřel Laně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úder Magdě Vášáryové: Kopec srandy s ňou bolo. Postrižiny. Robíš hanbu celému Slovensku. Podgurážená výčapníčka

9:28 Úder Magdě Vášáryové: Kopec srandy s ňou bolo. Postrižiny. Robíš hanbu celému Slovensku. Podgurážená výčapníčka

Slovenský poslanec za SMER-SD Luboš Blaha se vyjádřil k herečce a diplomatce Magdě Vášáryové. Ta v m…