Západ jenom slibuje, Ukrajinu už prý dávno hodil přes palubu. Americký profesor předkládá důkazy

21.10.2014 19:02 | Zprávy

Ekonom a publicista Mark Adomanis z Lauderova institutu na univerzitě v Pensylvánii ve svém textu publikovaném v deníku The Moscow Times míní, že Západ sice používá velká slova, ale z finančního hlediska Ukrajině pomáhá jen minimálně.

Západ jenom slibuje, Ukrajinu už prý dávno hodil přes palubu. Americký profesor předkládá důkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanovou osadou pokračuje na Staroměstském náměstí Pražský Majdan. Akce má za cíl podporu Ukrajiny proti Rusku

„Slovní podpora Západu pro zachování celistvosti Ukrajiny je skutečně značná. Stěží uplyne jeden jediný den bez toho, aby Washington, Londýn a Berlín nehájily právo Ukrajiny podnikat v oblasti zahraniční politiky téměř jakékoli kroky, které směřují proti intervenci Ruska. Dokonce i politici, kterým tato rétorika není zcela vlastní, se toho všeho s oblibou účastní. Problém je, že taková diskuze je vzhledem k propojení těchto mocných a vlivných lidí často velmi laciná a falešná. Samotná slova totiž plyn Ukrajině nezaplatí a tito politici nedělají nic, co by mohlo Ukrajině nahradit dodávky plynu z Ruska," upozorňuje Adomanis.

„Zkrátka a dobře, Ukrajina nepotřebuje další slova, ale další peníze. Přesněji řečeno, hodně peněz a ve velmi blízké budoucnosti. Bohužel skutečné činy Západu doposud nebyly v souladu s jeho avizovanými prohlášeními. Jak nedávno poznamenal americký deník The Washington Post v jednom ze svých článků, Ukrajina stojí jenom krůček od zhroucení své ekonomiky. Pomoc od MMF ve výši 17 miliard dolarů, která byla přislíbena a prezentována jako možné řešení problémů, nakonec nebyla určena pro krytí nákladů vzniklých v rámci bojů mezi ukrajinskou armádou a povstalci," píše Adomanis.

„Pravda je taková, že největší část doposud obdržené mezinárodní pomoci tvoří půjčka, která musí být později splacena. Hlavní podmínkou pro poskytnutí této půjčky přitom bylo, že dojde k zastavení bojů. Nikdo nezná přesnou výši výdajů na válku proti separatistům. Bude trvat dlouhé měsíce až roky, než se dozvíme, kolik peněz válka spolykala. Není však nutné být špičkový ekonom, aby člověk vytušil, že půjde v důsledku dlouhé nečinnosti či zničení většiny podniků o obrovskou sumu," míní Adomanis.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto,…