Zastavte konzultace s Ruskem. Jsou nedůstojné, píše Jakub Janda, Romancov a další experti

24. 9. 2020 11:34

Z Bezpečnostního centra Evropských hodnot vzešel otevřený dopis vládě, v němž je kabinet Andreje Babiše důrazně vyzván, aby ukončil „nedůstojné rusko-české konzultace“. Tvrdý úder dostal prezident Miloš Zeman. Pod výzvou jsou podepsaní analytik Jakub Janda, ukrajinista David Svoboda, politický geograf Michael Romancov a řada dalších expertů.

Zastavte konzultace s Ruskem. Jsou nedůstojné, píše Jakub Janda, Romancov a další experti
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda
reklama

Jakub Janda spolu s dalšími experty v oblasti bezpečnosti a zahraniční politiky volá po tom, aby byly ukončeny česko-ruské konzultace. Považují je totiž za nedůstojné a připomínají jim toliko pověstné Potěmkinovy vesnice. Krátce řečeno, za frašku.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35674 lidí

„Jako níže podepsaní specialisté věnující se české zahraniční a bezpečnostní politice vyzýváme vládu České republiky, aby z následujících důvodů ukončila česko-ruské konzultace, které jsou pro náš stát nedůstojnou fraškou, která skončí jako Potěmkinova vesnice,“ stojí hned v úvodu otevřeného dopisu, který uveřejnily Hospodářské noviny.

Rusko prý o jednání s Českem vlastně nestojí, takže Česko nemá co získat. Autoři otevřeného dopisu se shodují v tom, že i s Ruskem je třeba jednat, ale k tomu stačí zaměstnanci ministerstva zahraničí. Nová pozice zmocněnce, kterým se stal ředitel Zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, který podle autorů dopisu „reálně zastupuje zejména osobní proruskou pozici prezidenta“, je podle nich zbytečná.

„Ruská federace projevuje proti našemu státu nepřátelství, a to v řadě oblastí: českým politikům vyhrožoval ruský ministr obrany, na českou ambasádu v Moskvě a generální konzulát v Petrohradu byly podniknuty fyzické útoky a dochází k dlouhodobému nárůstu nepřátelské špionáže ruských orgánů proti Česku. Ruská federace navíc zahájila trestní řízení ve věci demontáže památníku maršála Koněva, přestože sama dlouhodobě nedodržuje Dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů a o ostatky českých legionářů se adekvátním způsobem nestará,“ stojí také v dopise.

K dovršení všeho zlého prý navíc ruská státní média o České republice nepokrytě lžou a to je poslední důvod, proč si má dát Česká republika na Ruskou federaci pozor.  Autoři dopisu volají po tom, aby Česko jednalo s Ruskem z pozice síly, protože Rusko vždy rozumělo projevům síly a jakékoli jiné projevy považovalo za slabost. Rusko je největší zemí na světě, ale Česko s ním má jednat z pozice člena EU, tedy z pozice člena ekonomického bloku, který je mnohem silnější než celá ruská ekonomika, a z pozice člena NATO, které je vojensky silnější než Ruská federace.

Autoři se poté ještě jednou vrátili ke Kanceláři prezidenta republiky a tvrdě se opřeli do prezidenta.

„Kancelář prezidenta republiky již od roku 2014 otevřeně hájí zájmy Ruské federace, nikoliv zájmy České republiky. Prezident Miloš Zeman hájí ruskou agresi vůči Ukrajině, otevřeně lže o ruských nepřátelských aktivitách nebo cíleně útočí na české bezpečnostní instituce kvůli jejich práci ve prospěch bezpečnosti Česka. Kancelář prezidenta republiky stojí již šest let na ruské straně, a proto je naprosto absurdní, aby zastupovala Českou republiku vůči Ruské federaci. Je to vláda, kdo dle Ústavy zodpovídá za zahraniční a bezpečnostní politiku státu, proto je jejím selháním, že takovou situaci dopustí,“ napsal Jakub Janda s kolegy a kolegyněmi.

Rusku je podle jejich názoru třeba utnout špionážní aktivity na našem území, kybernetické útoky namířené z Ruska proti České republice, ale nesmí se zapomenout ani na dezinformační aktivity Ruské federace.  

Otevřený dopis Evropských hodnot

Otevřený dopis Evropských hodnot

Otevřený dopis Evropských hodnot

Otevřený dopis Evropských hodnot

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…