Zděšení Tomáše Prouzy a Ondřeje Kundry. Jde o Zemana i Salviniho. Je to vážné

11.09.2018 14:51

Česká republika se odklání od Německa, nechává se unášet tématem migrace a nachází společnou řeč s Maďarskem a Polskem, obávají se analytici Asociace pro mezinárodní otázky. Jejich obavy sdílí někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Reportér Respektu Ondřej Kundra má zase strach z toho, že Zeman na schůzce ústavních činitelů bude prosazovat zrušení sankcí proti Rusku.

Zděšení Tomáše Prouzy a Ondřeje Kundry. Jde o Zemana i Salviniho. Je to vážné
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Smutné čtení od AMO_cz,“ poznamenal k Agendě pro českou zahraniční politiku Tomáš Prouza. „Česká evropská politika bez pozitivního obsahu a fascinovaná imaginárním problémem migrace, odcizování se Německu, rostoucí nebezpečná láska k Maďarsku a Polsku a konec jasného postoje k Rusku. Hůř už snad být nemůže,“ sdělil Prouza. 

Agendu pro českou zahraniční politiku 2018 můžete nalézt na tomto odkazu:  zde.

Podle publikace je důležité změnit styl zahraniční politiky. Jediným jejím veřejně prezentovaným tématem je totiž migrace. „Česká republika je ve velmi dobré mezinárodní pozici. Nepřispívá však k udržení řádu, který jí dodává bezpečí a možnost prosperity. Dnešní tvůrci zahraniční politiky jen prohlubují českou zahleděnost do sebe, což může mít fatální důsledky,“ poznamenává se na webu asociace. Ten si všímá i toho, jak autoři publikace upozorňují na neutěšenou domácí politickou scénu, která komplikuje i výkon zahraniční politiky. Jako další problém je vnímáno i politické odcizování se Německu, podléhání evropské politice Maďarska a Polska. A samozřejmě také rozkolísaná politika vůči Rusku. 

Fotogalerie: - Indický prezident v Praze

Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR

Anketa

Podporujete návrh Václava Klause ml., aby Česko zákonem omezilo mazání příspěvků na sociálních sítích?

98%
2%
hlasovalo: 7913 lidí

Reportér magazínu Respekt Ondřej Kundra pak ve svém tweetu upozorňuje na zítřejší schůzku s ústavními činiteli k zahraniční politice, které se však nebude účastnit předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Podle zjištění Respektu bude jedním z klíčových témat, které chce prezident řešit s dalšími ústavními činiteli na schůzce k zahraniční politice téma protiruských sankcí. Prezident chce projednat sedm témat, sankce mají číslo 2 na jeho listu,“ poznamenal Kundra s tím, že podrobnosti lze nalézt v novém Respektu. 

Předseda Senátu Štěch se schůzky nezúčastní, protože bude ve Francii. Štěch na dotaz ČTK řekl, že nabízel svůj dřívější návrat ze služební cesty, zástupci Pražského hradu mu ale s posunem času nevyšli vstříc. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka má slušný člověk respektovat „už před časem stanovený termín a nedůstojně neskuhrat prostřednictvím médií“. Štěch zároveň ČTK řekl, že koordinace zahraniční politiky v České republice vázne, což podle něj způsobuje rizika.

Fotogalerie: - Česko-indické fórum

Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...
Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...
Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...
Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...
Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...
Česko-indické fórum za účasti indického prezidenta...

Anketa

Podporujete zrušení sankcí proti Rusku?

94%
hlasovalo: 11777 lidí

Schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice prezident Miloš Zeman ve svém předchozím volebním období pravidelně svolával. Jejich cílem bylo sladit zahraniční politiku vlády, prezidenta a předsedů Sněmovny a Senátu. Účastnili se jich premiér a ministři zahraničí a obrany.

Štěch ČTK řekl, že dostal dotaz, zda se může 12. září dostavit na Hrad ve 14 hodin. Podle svých slov odpověděl, že bude ve Francii na schůzce s předsedou francouzského senátu, během které budou mimo jiné připomínat 100. výročí vzniku Československa. Nabídl, že setkání zkrátí a vrátí se do 17:00. „Po několika dnech mi bylo sděleno, že se to svolává na 14:00,“ poznamenal. Zrušit cestu do Paříže Štěch nepovažoval za slušné. „Myslím si, že mi mohlo být vyhověno,“ poznamenal k rozhodnutí Hradu.

Štěch má v posledních měsících se Zemanem napjaté vztahy, několikrát ho veřejně kritizoval. Zda to má souvislost s časovým návrhem setkání ústavních činitelů na dobu jeho služební cesty, nechtěl spekulovat. „Je pravda, že poslední dobou jsou útoky na moji osobu, samozřejmě to souvisí s tím, že jsem měl výhrady k sestavení vlády, že jsem měl připomínky k některým krokům Hradu, to s tím možná souvisí, alespoň se tak domnívám,“ dodal předseda Senátu. Podle mluvčí Senátu Evy Davidové Štěcha na schůzce nahradí místopředsedkyně horní komory Miluše Horská.

Mluvčí Hradu ČTK na dotaz, zda schůzka kvůli účasti druhého nejvýše postaveného ústavního činitele nemohla být posunuta, odpověděl, že na Štěcha nehodlá příliš reagovat. „Platí, že slušný člověk respektuje už před časem stanovený termín a nedůstojně neskuhrá prostřednictvím médií,“ napsal ČTK.

Štěch se o schůzce ústavních činitelů a své neúčasti nedávno vyjádřil i v projevu před velvyslanci. Řekl v něm, že se v minulosti na těchto poradách podařilo řadu věcí domluvit tak, aby rozdílné názory na zahraniční politiku zaznívaly co nejméně. Poukázal na to, že poslední schůzka se konala loni v dubnu. „Myslím si, že je to na tom, jak se prezentuje zahraniční a bezpečnostní politika, dost znát,“ podotkl. Dnes ČTK řekl, že koordinace v zahraniční politice vázne, což „způsobuje určitá rizika“.

Štěch si byl dříve se Zemanem blízký, pak se od něj ale názorově vzdálil. Kritizoval například jeho vztah k sociální demokracii a bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Zeman nedávno v souvislosti s připomenutím výročí okupace ze srpna 1968 o Štěchovi řekl, že byl normalizační komunista.

Salviniho slova k Rusku

Ruská propagandistická stanice RT pak přinesla k otázce protiruských sankcí rozhovor s vicepremiérem a ministrem vnitra Itálie Matteem Salvinim. Ten prohlásil, že v protiruských sankcích nevidí žádný smysl. „Sankce proti Rusku nemají žádný ekonomický, politický, sociální ani kulturní smysl,“ řekl doslova. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…