Zelení v Německu chtějí zavést systém, po kterém toužili reformní komunisté v době pražského jara, upozorňuje komentátor

21. 11. 2019 20:13

Ekosocialismus. O něm píše ve svém komentáři na serveru Info.cz Marek Kerles. Podle něj jej chtějí zavést Zelení v Německu.

Zelení v Německu chtějí zavést systém, po kterém toužili reformní komunisté v době pražského jara, upozorňuje komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Kerles ve svém komentáři píše o tom, jak němečtí Zelení údajně našli ztracenou třetí cestu. Jde o formu politického systému, jenž kombinuje výhody kapitalismu se socialistickým rovnostářstvím. 

Třetí cesta byla podle Kerlese snem některých reformních komunistů a komunistických ekonomů v době takzvaného pražského jara. Tehdy někteří věřili tomu, že je možné zajistit lidem výdobytky socialismu v oblasti sociálních jistot. A to i za předpokladu, že nebude nutné udržovat totalitní režim uzavřených hranic, perzekucí a potírání svobody. Koncept postupně skončil v propadlišti dějin jako utopická a nereálná vize.

Jenže nyní podle Kerlese sněm Zelených v Německu tuto myšlenku oživil. „Přirozeně že trh potřebuje regulace, aby to celé fungovalo. A ano. Možná to můžeme také nazvat zákazy,“ uvedla spolupředsedkyně německých Zelených Annalena Baerbocková. Její strana zároveň tvrdí to, že regulace demokracii nenaruší. 

„Jak by měl fungovat systém třetí cesty z pohledu německých Zelených, zřejmě nejlépe nastínil na sjezdu hesenský ministr hospodářství za Zelené Tarek Al-Wazir. ‚Potřebujeme trh, potřebujeme soukromý kapitál, ale musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ho nasměrovali správným směrem,‘ uvedl doslova Al-Wazir,“ poznamenal Kerles s odkazem na to, že mnohé Čechy, již zažili socialismus, možná mrazí v zádech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…