Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Otázky nejen pro vládu ČR

22.01.2024 15:13 | Glosa

Vždy nás učili, abychom byli šetrní, a čím více budeme šetřit, tím lépe se nám bude žít. To jsme poslouchali odjakživa. Ale ejhle!? Snažíme se zhruba 30 let šetřit na vodě, na teple, elektřině, plynu, třídíme odpad a provádíme další a další úsporná opatření.

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Otázky nejen pro vládu ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní poslanci hlasují pro pořad schůze

Ale nějak nevidíme světlo v tunelu, že by se relativně zlepšilo naše živobytí. Chápeme, že dejme tomu plyn náš stát nemá, a proto jeho cenu nemůže regulovat. Ale vodu, elektřinu, teplo a odpad vlastníme odjakživa. A proto jejich cenu svým chováním ve spotřebě můžeme ovlivnit. Nebo bychom alespoň měli. Znovu musíme zdůraznit, že se o to snažíme již 30 let. Ale čím víc šetříme, tím více se tyto komodity zdražují. Není to náhodou tím, že vodu, teplo, elektřinu (dovoz elektřiny) i odpadové hospodářství bylo předáno do soukromých rukou v převážné míře nadnárodních společností, kterým jde pouze a jenom o zisk, a o to, vyvést z České republiky co nejvíce kapitálu? Proto se ptáme vedení státu: "Kdy nastoupí konečně efekt, že po šetření spotřeby vody, tepla, snižování odpadu a třídění odpadu přijde i snížení cen? Druhá otázka: "Jak dlouho ještě bude trvat to, že čím více šetříme, na těchto komoditách, tím více se jejich cena zvyšuje? Za to jsme bojovali v roce 1989?" 

Tak zvané "potupné králíkárny" Václava Havla jsou najednou lukrativní nemovitosti. "Kdy konečně dojde k slibovanému blahobytu po klausovském utahování opasků.?" Poslední otázky: "Kdy se vrátí tyto komodity do poctivých českých rukou?"  "Co na to naše vláda?" A kdy již nastane doba, že šetření přinese své ovoce? S tím souvisí i to, že by naše vláda i parlament měli hlídat, kdo a jak hospodaří s národním majetkem.

MUDr. Bohdan Babinec, CSc.

Miroslav Josef Bezecný, ČSSD

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Můžeme brát vážně výsledky průzkumu Median?

15:29 Jiří Paroubek: Můžeme brát vážně výsledky průzkumu Median?

Agentura Median patří u nás k mainstreamovým agenturám pro výzkum veřejného mínění. Alespoň podle mé…