Drahomír Jurajda: Minulost Andreje Babiše

31.01.2019 21:35 | Zprávy

Vzhledem ke službám, které Čapí hnízdo poskytuje veřejnosti, vnímám i z etického hlediska jako dobrou věc, že peníze z EU skončily v tomto areálu a ne v nějaké „černé díře“ jako v mnoha jiných případech.“

Drahomír Jurajda: Minulost Andreje Babiše
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova

V současné době se již asi padesát hlupáků rozhodlo, že budou svou politickou imbecilitu zviditelňovat na billboardech se svou podobiznou a jménem nápisem „Stydím se za svého premiéra“. I přemýšlivé dítě školního věku se podiví, jak se mohou tito lidé stydět za výroky a konaní někoho jiného než jich samých. Já osobně jsem se nikdy nestyděl za politiky jako Gottwalda nebo Husáka, i když jsem je osobně nenáviděl a opovrhoval jimi. Takový Gustáv Husák se mohl stydět za svou zradu na Dubčekovi a ostatních svých souputnících z roku 1968 sám za sebe a koncem roku 1989 si toho užít, když bez pocty opouštěl Pražský hrad.  Pokud by si někdo vyvěsil billboard s nápisem „Stydím se (já vůl) za to, že jsem volil Andreje Babiše“, respektoval bych to jako poctivou sebekritiku. (Napřed koncepci politiky Andreje Babiše věřil, nyní pochopil, že se mýlil a stydí se za svůj omyl). Řekl bych mu: „Je to tvůj názor a máš právo jej vyslovit. Je ale zbytečné  dávat to na billboard někam na náměstí (aby všichni viděli, jaký jsi vůl) a ještě za to zaplatit cca 4 000 Kč, které bys mohl smysluplně využít jinak“ Předpokládám ale, současní vyvěšovači těchto trapných billboardů sami  Babišovo hnutí ANO nikdy nevolili.

Na námitky i mých potomků druhé a třetí generace, jak mohu respektovat trestně stíhaného premiéra s někdejšími vazbami na STB, když sám jsem byl po ro 1989 stíhán a vyšetřován STB, málem jsem skončil ve vězení, musel opustit vědeckovýzkumné pracoviště a jít pracovat do zastaralé malé fabriky do  Berouna a přivydělávat si v nočních směnách jako natěrač a lakýrník. Já jsem jim odpověděl:  “Broučkové, ve svém věku (81 let) mám již nějaké zkušenosti z politického i občanského života. Každá funkční politika je uměním možného a výsledkem funkčních eticky přípustných kompromisů. Nepochybuji, že Andrej Babiš určité vztahy k Husákovské STB měl. V oněch dobách každý, kdy chtěl dosáhnout nějakého významnějšího postavení musel nějakou formou kolaborovat s režimem. V případě zahraničního obchodu (např. u Babíše), zahraničních stáží na Západě (u Jiřího Drahoše) nebo v redakci Mladé fronty (u Michala Horáčka) byly dobré vztahy s orgány STB  (ať formální s vázacím aktem nebo i oficiálně neregistrované na základě ústní dohody ) naprosto nezbytné. Tito lidé byli ze strany STB vždy příslušným způsobem . „vytěžováni“. Záleží ovšem na tom, co tito lidé vzhledem ke svým spoluobčanům skutečně učinili. Kdyby vystoupil alespoň jediný věrohodný člověk se svědectvím, že ho Anderj Babiš udal, donášel na něj a způsobil mu prokazatelnou škodu, já sám bych proti jeho působení v politice veřejně protestoval.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…