O našem úspěchu, či osobních propadech mnohdy rozhodují neviditelné maličkosti, říká autor představované knihy úvodem. Mezi ně jistě patří, jak svým chováním v nejrůznějších situacích všedního i společenského, a samozřejmě profesionálního života, zapůsobíme na své okolí, šéfy, kolegy, přátele a vůbec lidi kolem sebe.
Pravidla slušného chování nejsou žádným přežitkem, ale dnes a denně nám dokazují svoji trvalou potřebnost v běžném, životě a zejména v obchodně společenských vztazích. Umožňují navázání solidních vztahů, usnadňují obchodní a společenské kontakty a v neposlední řadě vyjadřují kulturní a lidskou úroveň partnerů. Zkrátka „Nebýt buranem“, jak nás nabádá kniha, která právě vyšla v pražském nakladatelství Olympia s podtitulkem Žoviální průvodce slušným chováním.
Štěstí přeje připraveným
Ani soudobá etiketa však nezůstává jen souborem tradičních formálních pravidel společenského styku. Rozvíjí se, mění se a přejímá mnohé vlivy moderní doby. I zde působí tendence globalizace a vlivy jiných kultur. Výrazná ženská emancipace se projevuje v konkrétních vztazích mužů a žen a nejde jen o genderové vztahy či tzv. sexuální harašení. Silný vliv mají psychologické aspekty obchodního jednání a komunikace. A neopomenutelný vliv mají zvyklosti vyspělých zemí Evropské unie, kde se základní aspekty slušného chování uplatňují zejména v obchodních vztazích velmi výrazně.
Do etikety tak vstupují i pravidla, která udávají mnohé firmy a nadnárodní společnosti ve svých firemních kodexech. Ty bývají směsicí hlavních mravních požadavků, zaměstnanecké loajality i kodexů chování a oblékání.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV