Ivan David: Německé volby nemění pravděpodobně vůbec nic

29.09.2021 7:37 | Komentář

Z mnoha hodnocení voleb u našeho západního souseda je nejstručnější a nejpřehlednější v Neue Zürcher Zeitung. Cituji: „Volby skončily a existuje mnoho možností pro budoucí spolkovou vládu."

Ivan David: Německé volby nemění pravděpodobně vůbec nic
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Europoslanec Ivan David na pódiu mítinku SPD v Hradci Králové

Nyní začíná průzkum: kdo s kým? A jaké by byly „slepé“ body? Ve volebním večeru nikdo nechtěl nic uspěchat. Vrcholný kandidát sociální demokracie Olaf Scholz i jeho křesťansko -demokratický rival Armin Laschet chtějí oba sami vést vládu - pravděpodobně se Zelenými a Liberály (FDP). Pokud by existovala tato aliance pod Scholzovým vedením, byla by to koalice tzv. semaforu ( červená - Socialistů, žlutá – Liberálů a Zelená), kterou favorituje i britský „Economist“. Ve zvláštním vydání před volbami vykreslil proslulý obchodní list dost ponurý obraz Německa po Merkelové a dochází k závěru, že CDU skutečně skončila a potřebuje přestávku, aby se vnitřně obnovila.

Druhou možností by byla Jamajská aliance, což znamená, že zelená a žlutá by také zůstaly, ale pod vedením CDU/CSU označovaných tradičně černou barvou. Někteří se obávají dlouhého vyjednávání. Německo si to ve skutečnosti nemůže dovolit, protože všechny jeho problémy jsou palčivé. Zelení a liberálové již v zásadě mohou vést bilaterální rozhovory. Mají zásadní rozdíly v řadě bodů, například v otázce daní. Několik dní před volbami předseda FDP Christian Lindner učinil podmínkou účasti FDP na vládě zákaz zvýšení daní. Může v tomto bodu jednat s Unií, ale nesouhlasí se Zelenými a socialisty.

sněm

To je vidět na většině hlavních problémů. Body konfliktu číhají všude. Souhrnně lze říci: Mezi černo-žlutou a červeno-zelenou existuje shoda v mnoha bodech, ale obě nemohou vládnout samostatně, na to nemají dost mandátů. Hlavní témata jsou: daně, klima, důchody, vnitřní bezpečnost, digitalizace, vzdělávání. „Zda“ je vždy menší problém než „jak“. Musíte vyřešit problém? Nezbytně! Ale jak? Na to se názory různí.

Vzdělání: Všechny strany souhlasí s tím, aby vzdělávání mělo nejvyšší prioritu - existuje přímé spojení s ekonomickou silou země. V mezinárodním srovnání však němečtí studenti končí poslední léta maximálně jen v průměru průmyslových zemí. FDP zde jde nejdále. Ekonomika a informatika by se měla stát nejen standardními předměty, ale učitelé by měli být také placeni podle výkonu. Tady dochází ke shodě s CDU - vůdce jejich parlamentní frakce Ralph Brinkhaus již požadoval, aby „ti, co neumí“ nevydělávali tolik jako angažovaní učitelé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…