Jan Bureš: Překvapivě slabý trh práce dává Fedu za pravdu a úroky jdou brutálně dolů

05.10.2015 19:30

Růst amerických sazeb v říjnu je mrtvý projekt a budeme rádi, pokud Fed zvedne sazby v tomto roce. Takový je převládající dojem z pátečních čísel z amerického trhu práce. I když si jako hlavní scénář stále ponecháváme prosincový růst sazeb, pravděpodobnost odsunu prvního kroku až do příštího roku (březen) narůstá.

Jan Bureš: Překvapivě slabý trh práce dává Fedu za pravdu a úroky jdou brutálně dolů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

I největší optimista měl totiž problém v zářijových amerických číslech hledat alespoň nějaké světlé body. Přírůstek pracovních míst oproti očekávání prudce zpomalil (pouze 142 tisíc), revidovány směrem dolů byly i předešlé měsíce a obrázek byl ještě horší, pokud bychom si odmysleli přírůstky pracovníků ve veřejném sektoru. Růst mezd namísto očekávaného zrychlení stagnoval a počet odpracovaných hodin poklesl. Jen nezaměstnanost dál zůstává na 5,1 %, to ovšem ale do velké míry díky tomu, že opět narostl počet lidí, kteří práci nehledají. Míra participace (podíl těch, kteří práci mají nebo ji aktivně hledají) poklesla na nejnižší úroveň od roku 1977 (62,4 %).Z čísel je patrné, že se dál nedaří těžařům, kteří zápasí s propadem cen ropy, a průmyslovým exportérům, na které dopadá silný dolar a slábnoucí poptávka na řadě zahraničních trhů. Těžaři v USA zrušili v uplynulém měsíci 10 tisíc pracovních míst (od začátku roku přes 100 tisíc).

Na druhé straně se dál daří službám, které jsou převážně orientované na domácí americký trh a těžily do této chvíle z poklesu nezaměstnanosti. Nabírají obchodníci v maloobchodě, restaurace, hotely, ale také stavbaři. Zářijové statistiky nicméně ukázaly, že nehledě na to tvorba pracovních míst v největší světové ekonomice viditelně zpomalila. Americký Fed tak rozhodně nemá v prostředí slabé inflace, zpomalujícího trhu práce a poklesu nálady v průmyslu důvod růst sazeb uspěchat.

V tomto týdnu bude zajímavé sledovat, jak na poslední čísla zareagují někteří členové amerického Fedu. Především umírnění zastánci růstu sazeb jako Bullard a Williams. Vedle toho se v slabším ekonomickém kalendáři pozornost stočí k poslednímu zápisu ze zasedání Fedu. Pro trhy bude zajímavé vidět, jak blízko se Fed v debatě dostal ke skutečnému zvýšení sazeb.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Rezignujte!

14:46 Milan Knížák: Rezignujte!

Výzva rektorce Akademie výtvarných umění k rezignaci.