Jana Kunšteková: Dostanou se zajatí džihádisté v Evropě rychle na svobodu?

27.02.2019 21:42 | Zprávy

Stále častěji se dostává na pořad dne problém „Co s nimi?“ Jde o zajaté bojovníky ISIL. Syrské demokratické síly (SDF), jejichž páteří jsou kurdské jednotky YPG/YPJ, postupně dobývají poslední baštu ISIL – vesnici Baghuz. Kurdům se ve vězeních a zajateckých táborech hromadí zajatí džihádisté. V Baghuzu je mezi posledními asi 2000 bránícími se islamisty prý hodně cizinců. Kromě Evropanů i Turci a Asiaté.

Jana Kunšteková: Dostanou se zajatí džihádisté v Evropě rychle na svobodu?
Foto: Youtube.com
Popisek: Vlajka Islámského státu

Hromadí se ale i hrůzné zprávy. Speciální britské jednotky SAS našly v troskách dobývané vesnice  50 uřezaných hlav jezídských žen, které islamisté drželi jako sexuální otrokyně. Hlavy byly naházené v popelnicích, informoval Mail online v neděli 25. února.

Velmi opožděná lítost

V posledních dnech byly některé jezídské ženy osvobozeny. Stejně jako chlapci, kteří byli uneseni za svých rodin před 4,5 lety v severoiráckém Shengalu poté, co do oblasti vtrhl Islámský stát, jehož příslušníci považují Jezídy za nejhorší z nevěřících, a podle toho s nimi jednají. Muže, které zajali, okamžitě zabíjeli, ženy a děti unesli do otroctví. Hromadných hrobů je mnoho. A nejnovější nález tato zvěrstva korunoval. Mnozí z těch, kteří budou zajati v nejbližších dnech, pokud nepadnou, skončí před soudy evropských států. A tam půjde o důkazy. A jezídské ženy by mohly svědčit. I to může být důvod takových jatek.

V podstatě dal impulz k řešení otázky zajatých islamistů Trump, když vyzval evropské státy, aby si „vyzvedly“ své džihádisty, jinak je „bude muset propustit“. Trump se rád prohlašuje za vítěze nad ISIL, takže se jaksi automaticky domnívá, že rozhoduje o všem. Tentokrát se ale Kurdové vzpřeli, jak napsala Livia Gerster ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Komisař pro zahraniční věci kurdské samosprávy v severní Sýrii Abdulkarim Omar řekl, že Trump nemůže rozhodovat o jejich propuštění. Vězni nejsou v amerických, ale v kurdských rukou. „Budeme s nimi jednat v souladu s mezinárodními smlouvami a úmluvami a nebudeme je propouštět,“ řekl Omar.

V podstatě jde Kurdům o to, aby státy, které si mají převzít své džihádisty, s nimi jednaly jako rovný s rovným. Jako s těmi, bez nichž by tyto zrůdy ještě vraždily na daleko větším území, než je jedna vesnice. Pokud by byl pro dané státy problém soudit je ve vlastních zemích, nabízejí i možnost soudit evropské členy ISIL na území kurdské samosprávy. „Je pro nás sice obtížné se o ně starat a živit je, ale propustit je rozhodně nehodláme. S tím nemá Trump vůbec co do činění,“ dodal Omar pro FAZ.

Samozřejmě se budou bojovníci IS snažit dostat se do Evropy. Najednou všichni ti, kteří odešli založit Islámský stát a vraždit a zotročovat nevěřící, touží po návratu do země, které se zřekli. Nejen muži, ale i ženy, jak víme z příběhů „muslimských nevěst“ z Británie a USA. Třeba Hoda Muthanová, které USA odepřely vstup, nebo Britka Shamima Begum, které Velká Británie odejmula občanství. Obě se mimochodem chtějí soudit, že na občanství mají nárok. Zároveň ale prý všeho hrozně litují. Zajímavé, že se jejích lítost objevuje až v době, kdy se území ISIL smrsklo na jedinou vesnici ve východní Sýrii, zcela obklíčenou vojsky SDF a dalšími speciálními jednotkami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…