Jiří Kobza: To řeší jiná komise

12.01.2025 18:45 | Komentář

Už od listopadové konference o Green Dealu, která se konala v Poslanecké sněmovně za účasti řady zahraničních expertů – klimatologů, geologů, hydrologů atd., leží na stole otázka: proč se tak radikálně politizují přírodní vědy. Bylo to vidět už na reakci na onu konferenci ze strany mainstreamových médií – byla téměř unisono odmítavá. Proč?

Jiří Kobza: To řeší jiná komise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Kobza

Protože základním nosným tématem akce bylo zpochybnění stávajících dogmat o tom, že se klima na zemi mění následkem činnosti člověka. Z příspěvků na konferenci naopak vzešlo poznání, že to člověk napříč historií přizpůsobuje svůj život průběžně a mimo jeho vůli probíhajícím klimatickým změnám. Jde v zásadě ryze o odborný spor, tak proč je kolem toho takové politické hysterie?

Protože to čelně nabourává eurounijní kánony, na nichž byla uměle vystavěna politika Green Dealu. Nejprve se definovala teze (člověk mění klima), z něhož plynulo zdánlivě prosté řešení – jak mu v tom zabránit. A protože klimatu nejde zabránit v ničem, nechceme-li se vrátit k myšlence vetknuté v písni Poručíme větru, dešti (text sepsal Václav Čtvrtek, ano, ten od Křemílka a Vochomůrky), je tedy nutné bránit v jeho aktivitách člověku, státům, národům, firmám. Výsledek je však tentýž. Zcela iluzorní představa možnosti sociálně-inženýrských zásahů do objektivní a soběstačné reality.

Takové tendence měly všechny totalitní režimy, jak si je pamatujeme z minulého století. Nacisté se svou brutálně praktikovanou eugenikou i komunisté se svou naivní historickou koncepcí. Jen vzpomeňme: v roce 1960, když se měnila Ústava a slovutný legislativec Zdeněk Jičínský do ní vetknul „vedoucí úlohu strany“, zcela vážně hovořil prezident Antonín Novotný o tom, že éru socialismu (každému podle jeho zásluh) už jsme od Února 1948 zvládli a nyní nastupujeme do éry komunismu (každému podle jeho potřeb). Pravda nebyla ani v jednom tom tvrzení. Ekonomicky jsme byli následkem války a zběsilého znárodňování stále ještě dost na huntě, budovalo se sice s nadšením, a to často nepředstíraným, ale předepsaná struktura průmyslu, koordinovaná z Moskvy s ostatními satelity, mnohdy neodpovídala reálným předpokladům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

9:44 Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

Od té doby, co jsem senior, tak se nestačím divit.