Jiří Paroubek: Vláda se rozhodla nedělat proti inflaci nic!

11.03.2022 18:08 | Komentář

Vláda mi připadá jako sparingpartner boxera, který sází svému sparrig partnerovi ránu za ránou a ten na nic nereaguje. Je jen v krytu, rukama si kryje obličej, což mu zabraňuje v rozhledu. A inkasuje ránu za ranou...

Jiří Paroubek: Vláda se rozhodla nedělat proti inflaci nic!
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Bývalý premiér Jiří Paroubek.

A je bit jak žito. A takhle biti jsou díky vládě také čeští občané. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v minulém měsíci o 11,1%. To je o 1,3% více nežli v předchozím měsíci. V oblasti bydlení rostly zejména ceny elektřiny, a to meziměsíčně (!) o 3,2%, u zemního plynu o 5,6%. A prudce rostly meziměsíčně také ceny zeleniny o 5,9%.

ČNB se vydala tak, jako obvykle v klíčových otázkách v posledních deseti letech, chybnou cestou zvýšení základní sazby k 5% úrovni. Ale tak, jak jsem již v několika předchozích článcích psal, je a bude to k ničemu, protože rozhodující část inflace je k nám vnesena zvenčí. A tak jestliže v loňském roce ke konci února dosáhly ceny ropy Brent 64,5 dolaru/barel, o rok později to již bylo přes 99 dolarů/barel. Tedy nárůst meziročně o více než o 50 %.

Podobně jsme na tom se zemním plynem. Před rokem to bylo o ceně 2,7dolaru/MMBtu a po roce je to 4,41 dolarů/MMBtu, což znamená nárůst 59,2 %.

Mimochodem, v tomto týdnu atakovaly ceny ropy Brent úroveň 125 dolarů/barel. A ceny plynu přeskočily 5 dolarů/MMBtu.

Vysoké nárůsty se projevují také u průmyslových kovů. Zejména obrovský nárůst je zaznamenáván v ceně niklu, jehož těžbu a zásoby v zásadě kontroluje Rusko a Čína.

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70725 lidí

Ceny pšenice, které se ještě před rokem pohybovaly někde kolem 650 dolarů/bušl se v tomto týdnu už dostaly na dvojnásobek. S ohledem na to, že se nechýlí ke konci válečné operace na Ukrajině, je velké riziko, vlastně jistota, že nebudou včas osety plochy orné půdy na Ukrajině části obilovin a kukuřicí to bude znamenat, že v tomto roce vypadne ze světového trhu zhruba 10 % dodávek kukuřice a části obilnin.

Nechci rozebírat všechny aspekty, které to bude znamenat. Česká republika je naštěstí více méně soběstačná, v produkci pšenice ze 100 %. Musí jen nastavit regulační mechanismus tak, aby zemědělci prodávající pšenici a zejména mlýnský průmysl nezneužívali skokového nárůstu cen pšenice na světových trzích.

Ve středu vláda se ani náznakem nezabývala touto otázkou. Pokud „mlynáři“ budou chtít vyvážet mouku z loňské sklizně do zahraničí anebo jestli bude přímo vyvážena pšenice z loňské sklizně za světové ceny, půjdou ceny chleba a pečiva spirálovitě nahoru.

Další věc, která drtí malovýrobce pečiva a chleba jsou rostoucí ceny energií. Čekal bych, že vláda např. sníží spotřební daň, což by se u pohonných hmot týkalo autodopravců a vůbec nákladové dopravy, (nemluvě o osobní dopravě obyvatelstva) a že sníží DPH u elektrické energie a plynu tak, aby nárůst nákladů energií nebyl pro malovýrobce chleba a pečiva smrtící. Vláda prostě neudělala nic.

Přiměřenost obchodních marží v oblasti pohonných hmot prý bude sledovat Česká obchodní inspekce (ČOI). Tedy ČOI neudělá v této oblasti nic. Prostě vláda zcela zklamala. Důsledkem této nečinnosti vlády bude, že inflace poroste dvoucifernými ciframi i v následujících měsících.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…