Karel Hvížďala: Odpovědnost za vznik kauzy dr. Ratha nesou výhradně politici

05.06.2012 13:56 | Zprávy

Vrátí-li se člověk po čtrnácti dnech ze zahraničí, kde čte výlučně tamní tisk, který řeší na první stranách změnu poměrů v Evropě po nástupu nového francouzského prezidenta Francoise Hollanda, zamýšlí se nad situací v Řecku a v Sýrii a zevrubně probírá snahy ruského prezidenta Putina o novou orientaci Ruska na Asii a pak se podívá do českých novin a čte na prvních stránkách z 2. června, že Čtenáři zachránili stařenku od exekuce, Nová figura v kauze Rath: zběh Pohanka či Odkloněno, připadá si, že se ze světa vrátil do indiánské rezervace, která se odmítá smířit s civilizací, ke které patří a o jejíž problémy by se měla intenzivně zajímat.

Karel Hvížďala: Odpovědnost za vznik kauzy dr. Ratha nesou výhradně politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Kauza bývalého hejtmana a poslance dr. Davida Ratha a hlavně její důkladné a transparentní řešení je pro budoucnost naší mladé a hlavně křehké demokracie velmi důležitá, ale odehrává se v nějakém mezinárodním kontextu, který nás mnohem víc ovlivňuje, než si to chceme připustit, a ten je většinou médii zcela opomíjen, stejně jako systémová selhání a hledání odpovědných viníků. A navíc, ač byl dr. Rath chycen se sedmi miliony úplatku, najde se najednou celá řada lidí, která jeho zatčení, vazbu i samotné vyšetřování různým způsobem zpochybňuje a média těmto hlasům dávají velký prostor, aniž je zcela zřetelně komentují. A to už vůbec nehovořím o tom, že nás moc nezajímá morální rozměr celé kauzy: dr. Rath nejen, že přijal úplatek, ale po celou dobu své politické kariéry, když brojil proti korupci, lhal.

Důležité je zároveň zjištění, že k zatčení dr. Ratha došlo jen kvůli mimořádnému úsilí a řekněme i konspiraci dvou malých týmů na státním zastupitelství a u policie. A to je právě ta zásadní věc, o které by se mělo psát a která by měla zajímat politiky, pokud nehovoříme o právních otázkách týkajících se postavení poslance, které by měl nejspíš dořešit Ústavní soud, aby nemohlo být pomocí Ústavy zpochybněno samotné zatčení a vazba.

Na systémové chyby nejpřesněji upozorňuje v interview v Lidových novinách soukromý detektiv a expolicista Libor Gregor, i když i to, že se jeho jméno jakožto muže, který podal podnět k trestnímu stíhání, dostalo na veřejnost, ukazuje na jednu z dalších systémových chyb, které oznamovatele korupce od takového kroku mohou odrazovat. Zdá se sice, že jméno neuniklo ani ze státního zastupitelství, ani od policejního týmu, ale nejspíš od poslanců imunitního výboru nebo od advokátů zadržených osob. Se zájmem o toto jméno ze strany novinářů a i s tím, že advokáti mohou jméno využít ke svým hrátkám, mohla snad razantní státní zastupitelka dr. Lenka Bradáčová počítat a pokusit se nějak jeho jméno zatajit, třeba z něj učinit utajovaného svědka, i když anonymizaci trestní řád nepřipouští. To je ovšem chyba zákonodárců, tedy politiků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…