Koalice proti palmovému oleji: Češi začínají být ochranářskou velmocí

31.01.2017 19:15 | Zprávy

1. února, tedy v Mezinárodní den bez palmového oleje, ke kterému se připojila i hnutí na Slovensku, v Polsku, Nizozemí, Portugalsku, Austrálii a Indonésii, oficiálně vznikne Mezinárodní koalice proti palmovému oleji (Palm Oil Watch International). Zajímavostí je, že za jejím založením stojí Češi - z Koalice proti palmovému oleji (KPPO).

Koalice proti palmovému oleji: Češi začínají být ochranářskou velmocí
Foto: pixabay.com
Popisek: Kalendář, ilustrační foto

"Češi začínají být ochranářskou velmocí a mají být opravdu na co hrdí," chválí Martina Skohoutilová, nadnárodní koordinátorka nově založené koalice. "Rozsah ochranářských aktivit, na kterých se Češi podílejí, je už teď opravdu velký a nedotýká se zdaleka jen pralesů," potvrzuje přední český primatolog a zároveň jedna z vůdčích osobností v boji proti palmovému oleji dr. Stanislav Lhota. On sám kromě šíření osvěty o dopadech produkce palmového oleje aktivně chrání unikátní přírodu Indonésie. V této části světa působí například i tým dalšího člena KPPO Františka Příbrského, koordinátora organizace The Kukang Rescue Program, z.s.. "Jedněmi z mnoha obětí destrukce pralesů jsou i noční poloopice outloni váhaví. Kromě zabavování prodávaných a nelegálně držených outloňů a jejich následné rehabilitace se snažíme zejména osvětou místních lidí přispět k tomu, aby si outloně zdejší ani evropští obyvatelé nepořizovali jako domácí mazlíčky. Také jim ale ukazujeme, jaké škody způsobuje celosvětově rostoucí poptávka po palmovém oleji,“vysvětluje František Příbrský.

Češi ale působí i na africkém kontinentu. Odvážný český ochránce slonů Arthur F. Sniegon z organizace Save-Elephants vysvětluje: "Pronásledujeme pytláky a hledáme způsoby soužití mezi slony a domorodci. Cítíme však, že obrovskou hrozbu pro Afriku představuje také právě palmový olej. V Africe se ale možná skrývá naděje - bambucké máslo.” To se získává z plodu máslovníku afrického, stromu nabízejícího ekologicky podstatně šetrnější náhradu za palmový olej tam, kde jej v Evropě není možné nahradit evropskými oleji. "Na rozdíl od palmy olejné roste máslovník v suchých polopouštních oblastech, kde je velkým problémem úbytek dřevin. Užitek z případného zvýšení poptávky po bambuckém másle, a tedy sázení stromů máslovníku v těchto oblastech, by pak mohli mít nejen místní lidé, ale i zdejší divoká zvířata - včetně slonů," vysvětluje Arthur F. Sniegon.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.