Mirko Raduševič: Vidění ruské účasti v Sýrii? Putin má pravdu a ruská chuť na Levantu

02.10.2015 19:30 | Zprávy

Ruská účast v Sýrii vyvolala ještě před začátkem bombardování velkou diskuzi jak mezi politiky, tak experty. Všechny zajímá, jaké má prezident Vladimir Putin cíle.

Mirko Raduševič: Vidění ruské účasti v Sýrii? Putin má pravdu a ruská chuť na Levantu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Damašku

„Putin má pravdu. Každý to ví, že má Putin pravdu a že jedinou cestou k řešení problému Sýrie je podpora existující vlády Bašára al-Asada, jeho libanonských a íránských spojenců, nemáme-li se potácet od porážky k porážce,“ píše Simon Jenkins, komentátor britského deníku The Guardian. Dále uvádí, že jde o „reál-politiku“, kterou nám diktuje pragmatismus. Podle něj na Západě je již delší dobu zahraniční politika ve vleku domácí, a to s notnou dávkou mentorování. „Co se mělo uplatnit v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Sýrii a také na Ukrajině, nebylo diktováno tím, jak by to mohlo fungovat, ale tím jak to bude vypadat. Vytrubování se stalo mocnější než mozek,“ podotýká Jenkins v Guardianu. Jako příklad uvádí zasedání OSN, kde se britští a američtí představitelé předháněli, kdo více očerní Asada. To mělo za výsledek, že nakonec to byl Putin, kdo bodoval. „Putin předvedl dva hlavní úkoly lídra: přednést stabilitu a hrdost… Chtě, nechtě se z něj stává hráč na širším hřišti, když dobře přečetl Írán, Indii a Sýrii. Určitě to není žádný hlupák,“ píše dál komentátor. Jenkins si také vzpomněl na loňskou Kissingerovu návštěvu Británie, kdy tento bývalý politik (ministr zahraničí USA) orodoval, aby Rusko bylo bráno jako spojenec v boji proti islámskému fundamentalismu. „Rusko a Západ sdílejí stejné civilizační hodnoty a mají stejné dlouhodobé zájmy,“ řekl tehdy Henry Kissinger a podotknul, že je idiotské si myslet, že ekonomické sankce zlomí Rusko.

Stejně vidění Ruska má bývalý komentátor deníku New York Times Stephen Kinzer, který vyzývá k následování Moskvy, „abychom i my měli trochu něco z jejich realismu.“

Ještě na okraj k Jenkinsově vidění projevu Baraka Obamy na summitu OSN. Všímá si jeho slov, kdy uvádí, že „není důvod podporovat tyrany, přestože alternativy jsou ještě horší.“ Britský komentátor v tomto vidí uspokojení Američanů svým vlastním dobrým pocitem, kterému dávají přednost před životem Syřanů. „Tímto imperativem se Západ na Blízkém východu řídí celé desetiletí, což vede ke zdejší katastrofě. Jestliže nemáme lepší nápady na řešení Sýrie, tak poslouchejme raději Putina. On na to má,“ uzavírá Simon Jenkins, komentátor britského deníku The Guardian.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …