Miroslav Kulhavý: Prezident si řekl jen o jedno volební období?

18.03.2023 9:49 | Komentář

Prezident Petr Pavel podepsal sporné rozhodnutí Parlamentu ČR o snížení valorizace důchodů v červnu tohoto roku. Sice vyjádřil určité pochybnosti o ústavnosti nestandardně a silově protlačeném zákonu, ale podepsal.

Miroslav Kulhavý: Prezident si řekl jen o jedno volební období?
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident ČR Petr Pavel

Tu svou pochybnost obrousil, či spíše utlumil slibem, že pokud nedojde k podání k Ústavnímu soudu někým jiným stran tohoto zákona, učiní podání sám, aby měl jistotu, že nedošlo k porušení ústavního práva.

To však nic nemění na tom, že tři miliony důchodců-voličů dostanou při valorizaci v průměru o tisíc korun méně, a i když už mnohým slábne paměť, jistě jim bude za pět let u prezidentských voleb připomenuto, kdo to svým podpisem legalizoval. Proto se domnívám, že je docela reálné, paradoxně hned při uvedení do funkce, že Petr Pavel od většiny dnešních i od budoucích důchodců hlas nedostane, což pravděpodobně zapříčiní, že nebude podruhé zvolen. Samozřejmě to také závisí na tom, kdo bude tím hlavním protikandidátem.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49427 lidí

Kontrast k sníženým valorizacím dokumentuje zpráva OSN: Analýza CEPEJ EU dokazuje, jak se v Česku přemnožili vysocí státní úředníci a politici a jak si nadělili na poměry v EU neúměrně vysoké platy! Doslova vyžírají obyčejné Čechy! Zprávu ve středu 30. listopadu v 16 hodin odpoledne vydalo OSN. Podle zprávy je Česko letos druhý nejhorší stát na celém světě podle míry poklesu reálných mezd pracujících! Horší než Česko (-6,8 %) je už jen Nicaragua (-7,6 %).

Negativní vnímání prezidentova podpisu pod zákon o snížení valorizace důchodů nezachrání ani jeho kritická slova, kdy dal do souvislosti toto snížení a naopak plné zvýšení platů politiků. To vše však jsou jen důsledky jednak do nebes volajícího pokrytectví, ale hlavně nevyužití několika možností, jak výrazně zmírnit nepoměr mezi příjmy a výdaji státní kasy.

Všemu vévodí neřešení situace v ČEZ, značný nepoměr mezi výrobní cenou a zpětným nákupem z lipské burzy + nezrušené emisní povolenky. Rovněž také nedostatečné objemy v zásobnících plynu včetně jejich nevlastnění. Energie jsou tou nejvýznamnější položkou vysoké inflace, ke které je nutno připočíst lichvářské navýšení cen u řady zboží včetně základních potravin.

Prezident je určitou reprezentativní personou státu, i když co do důležitosti jsou jeho pravomoci omezené. Na odhady jeho konání je moc brzy, ale bude nutné užít i výjimečné prostředky k obraně občanských práv, když dojde k působnosti Parlamentu ČR, Senátu a prezidenta jedním nechtěným směrem, jak to bylo opozicí avizováno. Krajním řešením by byly předčasné volby a zvýšený tlak na zmenšení počtu „politických trafik“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

15:22 Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

Název článku Spolupráce se školami je zásadní, ne vždy ale funguje, který vyšel 2. května 2024 na se…