Petr Hampl: Ústavní soud, Nancy Pelosi a dvojí metr

21.02.2021 15:49 | Zprávy

Ústavní soud zasáhl do rozbíhající se volební kampaně. Během hry změnil pravidla a zvýhodnil ty subjekty, kterým předseda soudu opakovaně vyjadřoval sympatie v tisku.

Petr Hampl: Ústavní soud, Nancy Pelosi a dvojí metr
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Svou roli možná hrálo i to, že někteří soudci ústavního soudu se ucházejí nebo brzy budou ucházet o místa u mezinárodních soudů. Aktivní podpora globalistických sil jim v tom může pomoci. Je to vlastně podobné, jako by při fotbalovém zápase dalo jedno z mužstev gól z ofsajdu, a rozhodčí prostě zruší pravidlo o ofsajdu. A shodou okolností by pomohl právě tomu mužstvu, jehož je dlouhodobým fanouškem.

Mizení principu nestrannosti

Někdo může s rozhodnutím souhlasit, a pokládat to za správné, protože zrušená pravidla měl za nespravedlivá. Někoho jiného to může naopak pobouřit, protože ta pravidla považoval za důležitá. To ale není předmětem tohoto článku, to přenechme politologům a expertům na volební systémy. Pro nás je podstatné něco jiného – mizení principu nestrannosti.

Česká republika v tom není nijak výjimečná. Princip nestrannosti je likvidován v celém západním světě. Nedávno jsme to viděli v USA, kde skupina lidí vtrhla do Kapitolu a domáhala se vyšetření skutečných či domnělých volebních podvodů. Událost byla prohlášena za útok na podstatu demokracie. Bezpečnostní síly na protestující střílely ostrými náboji a minimálně jedna občanka byla zabita. Následují represe, soudy a vyhazovy ze zaměstnání. Přitom fakticky nehrozilo nic horšího, než že by se kongresmani museli sejít na jiném místě.

Přesně o šest měsíců před tím se Antifa pokusila obsadit Bílý dům. Útok byl odražen, ale prezident Trump musel být odveden do krytu. Všichni významní představitelé Demokratické strany to označovali za názornou ukázku správného fungování demokracie. V roce 2011 se dokonce stalo, že dav příznivců Demokratické strany násilně obsadil budovu parlamentu ve státě Wisconsin a několik hodinu budovu okupoval. Nancy Pelosi to na svém twitterovém účtu tehdy nazvala „skvělou ukázkou demokracie v praxi.“ Ano, ta stejná Nancy Pelosi, která teď hovoří o fašistickém pokusu o převrat.

Když se rozhodčí nedívá

Zkrátka, jsme svědky veřejného a okázalého vyjádření toho, že neplatí stejná sada pravidel pro všechny. Pokud se pokoušíme pochopit, co se vlastně změnilo, je dobré začít z druhé strany. Klíčová otázka totiž nezní, proč někdo nerespektuje pravidla. Zajímavější otázka zní, jak je možné, že někdo pravidla dodržuje, i když nemusí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…