Přemysl Votava: Revoluce na export

31.03.2023 18:02 | Komentář

Ten příběh byl po dlouhá léta obestřen tajemstvím. Psal se rok 1917 a v Evropě již tři roky zuřila válka, konec byl v nedohlednu. Hospodářské a sociální dopady radikalizovaly evropskou společnost. Bylo tomu i v Rusku. V únoru 1917 byl svržen car a ustavena Prozatímní vláda. A zde začíná tento tajemný příběh.

Přemysl Votava: Revoluce na export
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

V Berlíně se tvořil plán na totální rozklad ruské říše - se záměrem odlehčit východní frontě. Revoluce tak byla na stole. V dubnu 1917, s finanční pomocí císařského Německa, vycestoval vůdce ruských bolševiků Vladimír I.

Lenin spolu s dalšími ruskými exulanty ze švýcarského exilu v zaplombovaném vagoně, přes Německo, Švédsko, Finsko, až do ruského Petrohradu. Lenin s pomocí Německa začal po letech exilu naplňovat své plány o převzetí moci v Rusku. Rusko se zmítalo v nepokojích, vojáci odmítali bojovat, slavná Aurora se mohla chystat na své říjnové vystoupení. Císař Vilém II. slavil úspěch, revoluce se povedla.

Historie této Leninovy cesty je už skoro zapomenutá. Ono se o ní nikdy moc nemluvilo, politici se ani dnes příliš nehlásí k této, mnoha tajemstvími opředené události. Důvody jsou k pochopení, viníci se neradi chlubí touto kapitolou dějin, která před 106lety zcela změnila průběh světové války a dala návod i pro doby budoucí... Revoluce dostala z Německa i finanční podporu, nejspíše přes pobočky švédských bank. Byly to desítky milionů marek ve zlatě.... Dle historiků se jednalo o hodnotu 10 tun zlata.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…