Rekonstrukce státu: Protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, ale...

30. 9. 2016 10:49

Platforma Rekonstrukce státu včera veřejně představila podrobné hodnocení všech hlasování poslanců i senátorů o devíti protikorupčních zákonech, které dlouhodobě podporuje.

Rekonstrukce státu: Protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, ale...
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu

Z výsledků, které jsou veřejně k dispozici na webové stránce rekonstrukcestatu.cz/volby, vyplývá, že téměř polovina zákonodárců ve většině hlasování dodržovala své předvolební závazky o podpoře protikorupčních zákonů. Výsledky hodnocení odešly i do 1,2 milionů schránek v celé republice.

"Stejně jako před každými volbami se snažíme dávat lidem důležité informace pro jejich vlastní rozhodování. Víme, že protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, a nejsme pro ně jediný zdroj informací. Ale domníváme se, že jde o část, která je dost významná," říká ředitel organizace Frank Bold a jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu Pavel Franc.

V krajských a senátních volbách se nyní o hlasy voličů uchází více než dvě pětiny současných poslanců a více než polovina senátorů. Cílem hodnocení mimo jiné je ukázat voličům, zda se kandidující poslanci a senátoři chovají zodpovědně a dodržují své slovo. 

Na čele hodnocení poslanců za všechna jejich dosavadní hlasování o protikorupčních zákonech i předkládání pozměňovacích návrhů posilujících či oslabujících zákony jsou: Radek Vondráček z hnutí ANO (85 procent pozitivních kroků), Jan Farský a Petr Gazdík z TOP 09/STAN (79 procent pozitivních kroků). Čtvrté místo obsadil lidovecký poslanec Jiří Mihola (75 procent pozitivních kroků) a páté Jan Sedláček z hnutí ANO (74 procent pozitivních kroků). Mezi senátory pak stojí na špici Libor Michálek zvolený za koalici Strany zelených a České pirátské strany (93 procent pozitivních kroků), následovaný Václavem Láskou (84 procent pozitivních kroků) a Zdeňkem Papouškem z KDU-ČSL (80 procent pozitivních kroků) zvolenými za koalici KDU-ČSL, Strany Zelených a České pirátské strany.

K podpoře jednoho či více protikorupčních zákonů se přihlásilo celkem 167 poslanců a 24 současných senátorů. O 9 protikorupčních zákonech, které Rekonstrukce státu podporuje, v tomto volebním období zatím poslanci hlasovali celkem 51 krát a senátoři 42krát. Podrobná analýza těchto hlasování ukazuje, že téměř polovina z podporujících svůj závazek ve většině z nich dodržela. Více než tři čtvrtiny z poslanců (celkem 129) však svůj slib už minimálně jednou porušily. Stejné to bylo u 14 z 24 podporujících senátorů. Necelá polovina z podporujících poslanců (79) však svůj závazek za dosavadní volební období porušila jen jednou čidvakrát. Maximálně dvakrát svůj slib nedodrželo i 10 z 24 podporujících senátorů. “To, že necelá polovina zákonodárců ve většině hlasování o protikorupčních zákonech drží své slovo, považujeme za velmi dobrý výsledek,” říká tiskový mluvčí platformy Rekonstrukce státu Václav Zeman.

Kromě zmíněné webové stránky odešly informace se souhrnem hlasování kandidujících poslanců i senátorů i přímo do schránek voličů. V tomto týdnu bylo po celé republice rozdistribuováno 14 verzí letáků (každá pro jeden z krajů a souhrnný leták pro Prahu, kde nejsou volby). Každý se tak může seznámit s dosavadním hlasováním poslanců a senátorů kandidujících do letošních krajských i senátních voleb. Celkem v nich kandiduje současných 88 poslanců a 43 senátorů.

"Výsledky hodnocení hlasování poslanců jsme v plném rozsahu zveřejnili i na webových stránkách Rekonstrukce státu. Považujeme to za velmi důležitý zdroj informací, který má být otevřený a kdykoli přístupný voličům," říká další z garantů platformy Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Podrobnější pohled na sledovaná hlasování ukazuje další zajímavá fakta. Třeba že největší rozptyl v hlasování ve sněmovně má ČSSD, která má více zástupců jak v horní čtvrtině hodnocených, tak v poslední čtvrtině hodnocených. Nejjednotněji o protikorupčních zákonech hlasují poslanci ODS a KSČM, většinou však proti nim. ODS je v senátu dokonce jedinou ze stran, která nemá ani jednoho senátora převážně podporujícího sledované protikorupční zákony.

Data ukazují třeba i to, že poslanec ČSSD Jaroslav Malý jako jediný ze všech poslanců nebyl přítomný ani na jednom z pěti desítek hlasování.

Hodnocení bylo provedeno na základě výsledků 51 hlasování tohoto volebního období v poslanecké sněmovně a 42 v senátu ke všem zákonům, které Rekonstrukce státu sleduje. Tyto předvolební aktivity vznikly díky podpoře dlouhodobých dárců platformy Rekonstrukce státu a společnosti Student agency k.s.

Rekonstrukce státu je společný projekt desítek expertů, nevládních organizací, podnikatelů a aktivních občanů i desetitisíců dalších příznivců. Ti se spojili, aby prosadili 9 zákonů, které posílí transparentnost, omezí klientelismus a korupci v České republice. Čtyři ze zákonů se již podařilo prosadit (např. zákon o registru smluv nebo zákony upravující pravidla pro financování politických stran a kampaní), tři další mohou zákonodárci projednat do konce tohoto volebního období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…