Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce

28.07.2021 20:37

Spolkové ministerstvo spravedlnosti potvrdilo informaci, že spolkový kancléř Sebastian Kurz nebude vyslýchán Hospodářskou a korupční prokuraturou, ale ustanoveným soudcem.

Richard Seemann: Rakouského kancléře bude vyslýchat soudce
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

V prohlášení ministerstva se zdůrazňuje, že toto soudní dotazování bude vedeno výlučně z právních důvodů a není spojeno se žádnou výhradou vůči odpovědnému prokurátorovi. Podle ministerstva vedeného zelenou ministryní Almou Zadičovou korupční prokuratora bude nadále nadřízenou složkou posuzující obvinění kancléře z nepravdivé výpovědi při šetření „ibizkého případu“. Kdy bude zahájen samotný výslech je v současné době stále otevřeno, protože jde o „zvláštní případ se zvláštní osobností“.

Tisk poukazuje, že toto rozhodnutí bylo provedeno poté, co nedávno ve vyšetřovacím výboru došlo ke sporům mezi kancléřskými právníky a státním zastupitelstvím pro korupci. Samotný Kurz žádal, aby jeho případ byl řešen soudcem, protože se cítí před výborem jako obviněný zločinec. Ministerstvo spravedlnosti poukázalo, že v takových případech zákon stanoví, že „výslech musí provádět osoba, která je mimo běžnou hierarchií pokynů“. V případě Kurze navíc jde o první případ, kdy spolkový kancléř je vyšetřován z podezření trestného činu, kterého se měl dopustit během svého současného funkčního období, před parlamentním kontrolním orgánem. Obvinění i trestní případ, ve kterém mu hrozí až pětileté vězení je proto obzvláštně z právního hlediska důležité. Tento názori sdílí i příslušné státní zastupitelství ve Vídni, které nad celým případem dohlíží.

Vedoucí právník lidové strany Werner Suppan již dříve požadoval, aby výslech nebyl prováděn státním zástupcem, ale soudcem. Ten si stěžoval na politické zásahy a samotná Zadičová přitom spolu se Zelenými stála za vyšetřovateli. Šéf frakce lidové strany u vyšetřovacího parlamentního výboru si přitom stěžoval, že je daleko od objektivity. Poukazoval, že „právo je v jeho případě ohnuté“ a tak působí jako zvláštní dvojstupňové soudní řízení.

Sociálně demokratická mluvčí pro spravedlnost Selma Yudirimová nyní na Zadičové žádá vysvětlení, proč se dostává Kurzovi „zvláštní zacházení“. Podle jejího názoru jde od „další varovný signál pro právní stát“.

Mezitím Kurz v rozhovoru pro Bild na otázku, zda by jako obžalovaný mohl být nadále spolkovým kancléřem rozhodně prohlásil, že by nerezignoval. „Rozhodně jsem vždy řekl pravdu“ prohlásil a znovu potvrdil, že setrvává na své obranné linii podporované svou stranou. Opozice v čele se sociálními demokraty nato reagovala ostrou kritikou, protože jak řekl jejich spolkový manažér, nemůže Kurz současně sedět v kancléřském křesle a na lavici obžalovaných. Mluvčí Svobodných Sussane Fürstová prohlásila, že jde o drzost ze strany kancléře Kurze, která se stala neúnosnou. Rovněž liberální NEOS je kritická. Skutečnost, že kancléř zjevně myslí jen na hrozbu své vlastní obžaloby, snaží se zdiskreditovat nezávislé soudnictví ukazuje, že mu jde především o sebe, uvedl zástupce předsedy parlamentního klubu Nikolaus Scherak.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Propadlé hlasy připadnou všem stranám, nejen Pirátům, jak tvrdí Okamura

16:06 Petr Brandtner: Propadlé hlasy připadnou všem stranám, nejen Pirátům, jak tvrdí Okamura

Prakticky v každých volbách se velké politické strany brání konkurenci vyhrožováním, že hlas hozený …