Rudolf Mládek: Soustřeďování navrátilců do jedné společné karantény?

24.03.2020 11:53

Cosi takového se údajně na vládě šušká. Jenomže tohle opatření nemá žádnou logiku. Někteří skutečně mohou být nakaženi, jiní nikoliv.

Rudolf Mládek: Soustřeďování navrátilců do jedné společné karantény?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Jejich rozlišení musí být provedeno testováním , nikoliv svezením na „jednu hromadu“, protože to se ti zdraví dostanou mezi nakažené. Jaký by tohle mělo smysl? Předpokládat, že navrátivší občané budou apriori neukáznění a nebudou domácí karanténu dodržovat je něco jako aplikace „předsudečné nenávisti“. Nesmysl právní i lidský. To nestačil jako varování před těmito nebezpečnými úvahami film Minority Report od Stevena Spielberga?

Lidem, kteří uvízli v zahraničí, vyhrožujeme předem v podstatě vězením s rizikem, že se z něj nevrátí živí. Vždyť žádný lék zatím nikdo na koronavir nemá. Proč bychom měli provádět koncentraci kohokoli jenom protože si to „někdo něco myslí“? Takové „internace“ by začaly u navrátilců z ciziny a končily třeba u kritiků vlády? Lépe se pokušení vyhnout.

Tohle opatření by těžko v jakémkoliv soudním řízení obstálo. Odvolání na zákon č.372/2011 Sb. o zdravotních službách, konkrétně na paragraf 38, kdy hospitalizaci pacienta a poskytování zdravotních služeb lze provést bez jeho souhlasu a s použitím omezovacích prostředků, musí(!) mít restriktivní výklad. Hovoří se o pacientovi. TEDY O PROKAZATELNĚ NEMOCNÉM.

Predikovat, že každý, kdo se vrátí ze zahraničí je automaticky pacient neobstojí. Testy jsou jedinou cestou, které pacienta určí. Pouze na prokázaného pacienta se mohou vynucená internační omezení vztahovat.

Obavy z dalšího zavlečení koronaviru, jako tomu bylo při návratu našich občanů především z Itálie, se sice dají pochopit, ale všichni se nevrátili nakažení a nemalá část jich držela karanténu odpovědně a dobrovolně. Žádná státní represe by se proto neměla připouštět. Svévolí výkladu zákona by se mohlo dosáhnout opaku, tedy, že zdravé občany nakazí sám stát zbytečnou internací.

To by se nikomu nelíbilo a příbuzní neoprávněně internovaných by mohli propadnout nevídané panice se všem extrémy, co taková panika vyvolá. Úvahy o nedobrovolných internacích by bylo dobré přinejmenším přehodnotit, lépe zapomenout. Testování a testování je tou správnou cestou. Ukázala ji Jižní Korea a prokazuje to i překvapivě Německo.

(Inforace čerpány ze zdroje ZDE)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…