Štěpán Křeček: Cena ropy se propadla na roční minimum

23.11.2018 16:18

Pád ceny ropy překonal další milník. Cena ropy Brent se dnes propadla až na úroveň 61,52 dolaru za barel, což je nejnižší hodnota od prosince 2017. Podobný vývoj lze pozorovat i u ropy WTI, která se v tomto týdnu dostala k hranici 52,77 dolaru za barel, což bylo nejméně od října 2017. V průběhu listopadu byly na trhu s ropou zaznamenány vysoké výkyvy v cenách, které zvýšily riziko při obchodování kontraktů na ropu.

Štěpán Křeček: Cena ropy se propadla na roční minimum
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Trh s ropou se neumí vypořádat s krátkodobým přebytkem nabídky, který vznikl růstem produkce Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie. Tyto tři země obhospodařují více než třetinu světové spotřeby ropy, která činí přibližně 100 milionů barelů denně. To vede k nadměrnému zásobování trhu s ropou a následnému propadu ceny, která se od začátku října zřítila o přibližně 30 procent.

„Na trhu s ropou se zrcadlí současné ekonomické problémy ve světě. Jednotlivé státy přestávají mezi sebou kooperovat a s vidinou krátkodobého zbohatnutí produkují více ropy, než je trh schopen pojmout. Mezi zeměmi vznikají nové obchodní bariéry, které v konečném důsledku mohou zvýšit nezaměstnanost a cenovou hladinu. Neschopnost dohodnout se může vést až k propuknutí ekonomické krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Vysoká produkce ropy jde ruku v ruce se zhoršujícími se výhledy růstu světové ekonomiky. Trhy přestávají věřit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že urovná obchodní vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na společné schůzce příští týden. Trhy si naopak všímají, že od poloviny května do poloviny října zavedly země G20 přibližně 40 nových obchodních omezení, která zasahují mezinárodní obchod v objemu zhruba 480 miliard dolarů. V případě, že obchodní bariéry porostou i v roce 2019, je možné, že se ve světě začne zvyšovat cenová hladina a nezaměstnanost, což může předznamenat ekonomickou krizi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…