Svetozár Plesník: Předsednictví Kazachstánu v Radě bezpečnosti OSN

18.01.2018 20:30 | Zprávy

Před Radou bezpečnosti OSN stojí velice náročný program. Přinejmenším takový závěr lze vyvodit ze stanoveného pracovního programu na příští měsíc.

Svetozár Plesník: Předsednictví Kazachstánu v Radě bezpečnosti OSN
Foto: Archiv SP
Popisek: Svetozár Plesník

Od ledna 2018 vede Radu bezpečnosti OSN jeden z jejích nestálých členů, Republika Kazachstán. Tato mladá, ambiciózní země má již ve světě silnou důvěryhodnost, stejně jako pověst mírového vyjednavatele v mezinárodních konfliktech a nekompromisního bojovníka proti terorismu a extremismu.

Dne 18. ledna prezident Nursultan Nazarbayev navštíví Spojené státy americké, kde by se měl setkat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a uspořádat v New Yorku tematické debaty členů Rady bezpečnostní OSN na téma "Nešíření zbraní hromadného ničení: opatření na budování důvěry".

Problém Afghánistán

Samozřejmě že připravovaná jednání Nursultana Nazarbajeva a Donalda Trumpa vyvolala velkou pozornost zástupců a představitelů různých zemí světa. Prezident Kazachstánu se stane jedním z prvních zahraničních leaderů, s nímž se prezident USA po svém zvolení setká v Bílém domě, který je v úřadu téměř rok. Současně se očekává, že v blízké budoucnosti bude Nazarbajev pořádat oficiální setkání i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, čeká se na potvrzení společného jednání.

Předseda Kazachstánské rady pro zahraniční vztahy, známý politolog Yerlan Karin, který již hovořil ve sdělovacích prostředcích, popsal Nazarbajevovu nadcházející návštěvu ve Spojených státech jako "nejdůležitější událost", která má velký význam pro budoucí vyhlídky kazašsko-americké spolupráce, ale také pro určení vztahů mezi Střední Asií a USA a zaujetí role Spojených států v tomto regionu.

To bude nepochybně důležité v mezinárodním kontextu, protože Kazachstán se prohlásil za aktivního účastníka různých důležitých mezinárodních diskuzí a jednání. Posledním živým příkladem je vyjednávací platforma v Astaně pro Sýrii.
Předpokládá se mimo jiné, že "afghánská otázka" bude vážným tématem pro diskusi obou vůdců. Důležitou skutečností je, že Bílý dům oznámil, že blízké budoucnosti představí vývoj nové strategie USA pro Afghánistán, ale tento dokument ještě nebyl zveřejněn. Afgánská strategie je jedním z klíčových aspektů domácí politiky USA, neboť je to ukazatel, který nabídne jednomu nebo druhému leaderovi, jak bude nadále tato strategie fungovat a jak vyřešit tento problém. Je zřejmé, že setkání s kazašským leaderem bude mít velký význam z hlediska vypracování americké strategie pro Afghánistán.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

16:49 Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

Denní glosa Ivo Strejčka