Svetozár Plesník: Předsednictví Kazachstánu v Radě bezpečnosti OSN

18.01.2018 20:30

Před Radou bezpečnosti OSN stojí velice náročný program. Přinejmenším takový závěr lze vyvodit ze stanoveného pracovního programu na příští měsíc.

Svetozár Plesník: Předsednictví Kazachstánu v Radě bezpečnosti OSN
Foto: Archiv SP
Popisek: Svetozár Plesník

Od ledna 2018 vede Radu bezpečnosti OSN jeden z jejích nestálých členů, Republika Kazachstán. Tato mladá, ambiciózní země má již ve světě silnou důvěryhodnost, stejně jako pověst mírového vyjednavatele v mezinárodních konfliktech a nekompromisního bojovníka proti terorismu a extremismu.

Dne 18. ledna prezident Nursultan Nazarbayev navštíví Spojené státy americké, kde by se měl setkat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a uspořádat v New Yorku tematické debaty členů Rady bezpečnostní OSN na téma "Nešíření zbraní hromadného ničení: opatření na budování důvěry".

Problém Afghánistán

Samozřejmě že připravovaná jednání Nursultana Nazarbajeva a Donalda Trumpa vyvolala velkou pozornost zástupců a představitelů různých zemí světa. Prezident Kazachstánu se stane jedním z prvních zahraničních leaderů, s nímž se prezident USA po svém zvolení setká v Bílém domě, který je v úřadu téměř rok. Současně se očekává, že v blízké budoucnosti bude Nazarbajev pořádat oficiální setkání i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, čeká se na potvrzení společného jednání.

Předseda Kazachstánské rady pro zahraniční vztahy, známý politolog Yerlan Karin, který již hovořil ve sdělovacích prostředcích, popsal Nazarbajevovu nadcházející návštěvu ve Spojených státech jako "nejdůležitější událost", která má velký význam pro budoucí vyhlídky kazašsko-americké spolupráce, ale také pro určení vztahů mezi Střední Asií a USA a zaujetí role Spojených států v tomto regionu.

To bude nepochybně důležité v mezinárodním kontextu, protože Kazachstán se prohlásil za aktivního účastníka různých důležitých mezinárodních diskuzí a jednání. Posledním živým příkladem je vyjednávací platforma v Astaně pro Sýrii.
Předpokládá se mimo jiné, že "afghánská otázka" bude vážným tématem pro diskusi obou vůdců. Důležitou skutečností je, že Bílý dům oznámil, že blízké budoucnosti představí vývoj nové strategie USA pro Afghánistán, ale tento dokument ještě nebyl zveřejněn. Afgánská strategie je jedním z klíčových aspektů domácí politiky USA, neboť je to ukazatel, který nabídne jednomu nebo druhému leaderovi, jak bude nadále tato strategie fungovat a jak vyřešit tento problém. Je zřejmé, že setkání s kazašským leaderem bude mít velký význam z hlediska vypracování americké strategie pro Afghánistán.

Mezinárodní společenství prakticky neřeší problém této země. Mise OSN zaznamenávají depresivní statistiku - počet civilistů zabitých v Afghánistánu v roce 2017 v ozbrojených konfliktech dosáhl rekordní úrovně - téměř 18 tisíc lidí. To je nejvyšší počet obětí od počátku války, tedy od roku 2001.

Vzhledem k tomu, že Kazachstán je aktivním regionálním účastníkem a vyjednavačem v řešení uvedených konfliktů a vede Výbor OSN pro Afghánistán, kde se snaží regulovat diskusi o afghánské otázce, mohou být jeho možné návrhy velice cenné.

„Afgánské problémy se v posledních dvou nebo třech letech začaly vytrácet ze společných jednání“, říká Karin. „Vidíme, že volby v zemi probíhají bez konce, počet obětí mezi obyvatelstvem roste. Myslím si, že návštěva prezidenta Nazarbaeva vrátí afghánský problém do společné diskuze. Kazachstán to také ovlivňuje, protože jsme ve stejném regionu s Afghánistánem.“

Orgány a priority

Jednou z prvních iniciativ nové předsednické země bylo oficiální slavnostní setkání zemí, které byly v minulém roce zvoleny za nestálé členy Rady bezpečnosti - Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Nizozemsko, Peru, Polsko a Rovníková Guinea. Zástupci mnoha delegací nazvali tuto událost "jasnou vizitkou". Předpokládá se, že taková společná setkání se stanou novou tradicí v organizaci (tento návrh se projednává).

Na prvním pracovním jednání byly s programem činnosti Rady bezpečnosti seznámeny členské státy OSN. Hlavními problémy, kterými se chce RB zabývat - nešíření zbraní hromadného ničení, podpora „zelených technologií“, řešení humanitárních problémů v oblastech ozbrojeného konfliktu a řešení těchto konfliktů. Bezpečnostní rada OSN bude muset analyzovat situaci v Severní Koreji, Íránu, Myanmaru, Palestině a Izraeli (zejména status Jeruzaléma) a mnoha dalších zemí. Například v lednu je naplánována čtvrtletní otevřená diskuze o „situaci na Blízkém východě, včetně palestinské otázky“, stejně jako otevřená a uzavřená diskuze k problémům Sýrie, Libye, Demokratické republiky Kongo, Středoafrické republice, Dárfúru, Západní Africe a Sahelu, jižním Súdánu, Mali, Somálsko, Kypru a Kolumbie. Na základě vyjádření nového předsedy Rady bezpečnosti je potřeba přijmout řadu usnesení a vyjádření.

Priority Kazachstánu jako člena Rady bezpečnosti OSN v letech 2017-2018 jsou popsány v politickém projevu prezidenta Nazarbajeva v Radě bezpečnosti OSN. Ten se nazývá "Koncepční vize Kazachstánu posilovat globální partnerství pro budování bezpečného, spravedlivého a prosperujícího světa".

Navrhovaný program byl schválen a podpořen stálými členskými státy Rady bezpečnosti OSN. Stálý zástupce Ruska v OSN Vasily Nebenzia vyjádřil důvěru "v úspěch práce kazašské delegace ve funkci předsedy Rady". Americký velvyslanec Nicky Haley a další velvyslanci členských států Rady bezpečnosti vzali na vědomí navrhovaný program Kazachstánu a také skutečnost, že se zaměřuje na nejnaléhavější světové problémy současnosti.

V blízké budoucnosti čeká světové společenství hodně práce v nadcházejících diskuzích a v řešení nahromaděných problémů v průběhu posledních let. Nový předseda Rady bezpečnosti OSN zastává multi-vektorový mírový dialog a neskrývá to.

„Jsme přesvědčeni, že dnes musíme věnovat zvýšenou pozornost budování důvěry mezi různými politickými vůdci a mezi jednotlivými zeměmi“ shrnuje stálý zástupce Kazachstánu do OSN Kairat Umarov. "Věříme, že bez důvěry není možné vyřešit žádné problémy. A myslím si, že právě to schází ve světě. "

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

20:37 Jiří Paroubek: „Přátelé lidu“ ze Senátu a z Chcíplého psa

Ministryně Maláčová z údajů, jež vyplývají z poznatků Inspektorátu práce, zjistila, že ve většině fi…