Někdejší „máma Majdanu“, náměstkyně ministra zahraničí USA pro Evropu a Eurasii Victoria Nullandová, která proslula rozdáváním cukrátek a legendárním „Fuck the EU“, má za to, že by svět současně s bojem proti Daeši neměl zapomínat na Ukrajinu. „Neměli bychom zapomínat, že skoro před dvěma lety skoro milion Ukrajinců stál ve sněhu na Majdanu a požadoval po vládě to, co máme my – lidskou důstojnost, demokracii, transparentní vládnutí, justici,“ prohlásila.
Nuže…
Kauza Korban
Byla to akce rozměrů honu na Usámu bin Ládina – pro Hennadije Korbana, lídra Ukrajinské strany patriotů (Ukrop), si v půli listopadu přišlo asi 50 vyšetřovatelů a prokurátorů generální prokuratury, krytých asi pěti sty příslušníky oddílů tajné služby SBU, a to včetně speciálního komanda Alfa. Před zásahem vypnuli veškerou rádiovou komunikaci a obálky s rozkazy otevírali až na místě, protože panovaly obavy z úniku informací. Kromě Korbana, který kandiduje na primátora Kyjeva a je pravou rukou dněpropetrovského oligarchy Ihora Kolomojského, byli zatčeni i další vysocí představitelé Ukropu nebo Kolomojského firem, jimž byla sdělena pestrá škála obvinění, krácením daní počínaje, přes podvody se státními zakázkami až po vraždy konče. Sám Korban, který je považován za hlavu vlivné organizace ovládající soudy i soukromou armádu, už na jaře tvrdil, že je proti němu vedeno přinejmenším osm různých vyšetřování, nyní jako nejtěžší vypadá zodpovědnost za „zmizení“ nejméně dvou vysokých státních úředníků z loňského roku. Při raziích u Korbana a dalších se našly nejmodernější odposlouchávací zařízení, zbraně s vypilovanými registračními čísly stejně jako asi 1,3 milionu dolarů v hotovosti.
Ukrajinští politologové mají za to, že cílem akce nebyla třeba tolikrát skloňovaná ukrajinská korupce nebo Kolomojského impérium, protože to by razie směřovaly spíše například do sídla jeho energetického monopolu Ukrnafta, tím spíš, že samotnému Kolomojskému Kyjev po dekádě zákazů krátce předtím povolil výjezd do zahraničí a nechal ho odcestovat do USA. Fakt, že terčem byl především Ukrop a jeho případný dobrý výsledek v místních volbách – založený především „strategii“ házení viny za vše špatné na Kyjev a prezidenta Porošenka - potvrdil i sám Kolomojský. Ve výsledku tak Porošenko „otřásl“ Ukropem a byl ochoten otevřít dveře k volebnímu vítězství i Opozičnímu bloku, tedy „pohrobkům“ Strany regionů svrženého prezidenta Janukovyče. Z Porošenkova pohledu jsou jejich oligarchické struktury v Kolomojského „říši“ méně nebezpečné než oligarchické struktury nynější. Triumf ve druhém kole místních voleb v Dněpropetrovsku přesto hlásí ukropovec a oligarcha Boris Filatov, byť jeho nástup do funkce primátora provázejí četná obvinění z kupování desítek tisíc hlasů a dalších podvodů. Celkově nicméně Opoziční blok ve volbách propadl, nejspíš právě kvůli ochotě vyjednávat s Kyjevem namísto hájení zájmů svých voličů, zatímco vedle Baťkivšiny Julie Tymošenkové, lvovské Svépomoci a dalších stran posílila především banderovská Svoboda, která ovládla magistráty Chmelnického, Ivano-Frankivsku, Tarnopole a dalších velkých měst.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV