Válka o Sýrii, která od počátku byla válkou mezi Ruskem a Spojenými státy, přechází velmi rychle do přímého střetu velmocí. Stojíme od něj jen krůček. Po nasazení ruského letectva, které již čtrnáct dní decimuje teroristické jednotky bojující proti řádně zvolenému prezidentu Asadovi, osvobozuje syrská armáda krok za krokem stále větší území ovládané vzbouřenci, podporovanými USA.
Zatímco ale Američané postupně ztrácejí (díky prohrám svých "spojenců-nepřátel" z Islámského státu a al-Kájdy) pozice, vstupuje stále více do hry Saudská Arábie, Izrael a Turecko. Všechny zmíněné země na bojiště posílají čím dál více zbraní i jednotek.
Svatá válka proti Rusku
Saudská Arábie, dokonce vyhlásila "svatou válku" proti Rusku. Rusko podle Saudů v Sýrii provádí "křesťanskou křížovou výpravu" (není to pozoruhodné?). Desítky významných saúdskoarabských duchovních tudíž volají po tažení proti největší zemi světa. Skupina imámů žádá "jakoukoliv morální, materiální, politickou a vojenskou" podporu "svaté války" proti syrské vládě a jejím spojencům z Íránu a Ruska.
Aspoň tedy jasně vidíme, na čí straně stojí Spojené státy. Na bojiště ze Saudské Arábie míří od minulého týdne každý den stovky sofistikovaných amerických zbraní, včetně nejmodernějších protitankových řízených střel TOW. „Nová dodávka 500 protitankových střel TOW byla doručena tento týden povstalcům ze Svobodné syrské armády,” uvedl zpravodaj BBC Frank Gardner. Jednou z hlavních výhod střel TOW je to, že se dají na rozdíl od klasických ručních protitankových raket použít na poměrně velkou vzdálenost. První verzi této zbraně Američané zavedli do výzbroje v roce 1970. Poslední modely jsou vybavené tzv. tandemovou hlavicí. Její první část prorazí pancéřovou stěnu a druhá část hlavice pak exploduje až za stěnou.
Nikdo asi nepochybuje o tom, že se zbraně do Sýrie dostávají minimálně s americkým vědomím. Je to vidět především na případu, v němž se zájmy obou zemí nesešly: Podle posledních zpráv připravují Saudové pro Islamisty do Sýrie i dodávky raket země-vzduch. V této věci ale údajně narážejí na námitky Američanů, kteří se oprávněně obávají, že moderní rakety se dostanou do rukou skupin islamistů, které nemají Američané pod kontrolou, a obrátí se tak proti nim samotným a kromě ruských stihaček půjdou k zemi i americké a izraelské stroje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV