Zbyněk Fiala: Podroušené volby

03.07.2020 18:00 | Zprávy

Listopadové volby amerického prezidenta a spousty dalších zástupců v demokratických institucích federace i států unie proběhnou v atmosféře několika vážných krizí, jejichž vyústění je stále méně zřetelné. Nejvýznamnější událost roku začíná být zatřena koronavirovou rouškou.

Zbyněk Fiala: Podroušené volby
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Červnové pootevření ekonomiky USA vytvořilo 4,8 milionu pracovních míst a snížilo průměrnou míru nezaměstnanosti na 11,1 procenta, hlásí americký úřad pro statistiku práce. I tohle číslo je dost hrozné, ale pořád je lepší než dubnových 14,7 procenta, když koronavirus zrušil 22 milionů pracovních míst. Lepší to však bylo jenom chvilku, protože ministerstvo práce, které má aktuálnější údaje, mezitím evidovalo žádosti dalších 1,4 milionu Američanů o dávky v nezaměstnanosti na úrovni států unie a k tomu 0,8 milionu osob žádajících o dávky federální podpory. Po prvních pokusech o ekonomické otevření prostě začal znovu vzrůstat počet nakažených (až přesáhl 50 tisíc za den), a tak se obnovují omezení, zákazy a karantény.

Hlavní americký expert na koronavirus dr. Anthony Fauci řekl, že za to může hlavně vlažný přístup k omezením pohybu. V rozhovoru pro BBC varoval před rizikem ještě větší epidemie, pokud se současná ohniska nepodaří podchytit. A tak dokonce i prezident Donald Trump, který měl snahu covid vytrvale zlehčovat, nyní prohlásil, že „i on si možná natáhne roušku, pokud by se ocitl ve stísněné situaci“, kde je hodně lidí na malém prostoru.

Podle ekonomů budou počty nezaměstnaných narůstat právě v největších státech jako je Kalifornie, kde je aktivních skoro čtvrt milionu případů covidu-19 s denními přírůstky k 8 tisícům, a Texas, kde je aktivních případů jen 82 tisíc, ale poslední denní přírůstek vyskočil na deset tisíc. To může znamenat, že to, co vidíme, není návrat lidí do práce, ale naopak bude přibývat těch, kdo zůstanou doma, okomentovala poslední statistiky z pracovního trhu Betsey Stevensonová, bývalá členka sboru ekonomických poradců prezidenta Obamy.

To je mimořádně špatná zpráva pro znovuzvolení Donalda Trumpa. Prezidentské volby mají proběhnout první listopadové úterý a v minulých desetiletích se stalo dvakrát, kdy prezident nebyl podruhé zvolen kvůli špatnému ekonomickému vývoji ve druhém pololetí volebního roku. Doplatili na to James Carter a George Bush starší. Američtí voliči prý předchozí zásluhy neberou do úvahy.

Bývalý viceprezident Joe Biden, který by měl získat nominaci Demokratické strany na sjezdu v srpnu Milwaukee, vede v různých průzkumech o 8 až 14 procentních bodů. Vede naprosto jasně, i když přízeň jeho voličů soustavně kolísá. Ale ta Trumpova jednoznačně klesá a její průměrná hodnota podle Real Clear Politics od března ztratila skoro 6 bodů. Teď jsou jeho průměrné volební preference na 40 procentech, zatímco Biden se pohybuje u 50.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…