Situace je složitá. Hrozí promrzlá recese, a to je opravdu špatná sranda. Burzy se otřásají, peníze zdražují a strhávají ekonomiku dolů, ale ani drahota nemusí přetlouct fakt, že v zimě někde teplo prostě nebude.
Doléhá válka i na Ameriku? Noviny jsou teď plné zpráv, že burzy se sesuly do medvědího teritoria. Připomeňme si, že o medvědím trhu se mluví, když trhy poklesnou o dvacet procent proti předchozímu vrcholu, a to nastalo v pondělí. Může to hlásit širší hospodářské problémy, ale komentáře se zatím drží naděje, že jde jen o finanční nemoc. Možná je, možná není.
Je to reakce na zvýšení úrokových sazeb v USA, kde Fed sáhl po tlustší hlavni, jakou neměl tři desetiletí v ruce a zvedl cílovou sazbu hned o 0,75 procentního bodu. Reaguje na inflaci, která měla být krátkodobá, ale válka a energetická krize ji zafixovaly na dlouhé období a s netušenými konci. Drahé peníze mohou ekonomiku srazit na kolena. V minulosti vždycky epizoda zvyšování úrokových sazeb skončila recesí.
Americký Fed má daleko k českým atomovkám, jako byl třeba loňský listopadový skok základní úrokové sazby ČNB o 1,25 bodu, nemluvě o současné sazbě 5,75 procenta. Fed šel na 1,75 procenta. Jenže končí zároveň dosavadní podpora trhu naléváním obrovských peněz ze strany centrální banky čili je opravdu zle.
Spekulace se teď točí hlavně kolem toho, jak dlouho trvat může současný propad na trzích, pokud se nepřelije do širší ekonomiky. Historie učí, že po prvním vykouknutí medvěda na burzovním parketu, trh sestoupí ještě o nějakých 15 – 20 procent níže, a teprve pak se začne otáčet. Celý cyklus obvykle trvá skoro půl roku. Takže v listopadu by mohlo být líp, jenže to bude zrovna hůř. Bude začátek topné sezóny, ve které začnou ceny energie šílet, protože budou odrazem vyhlídky na mnoha místech světa, že nebude čím topit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV