Uhelné doly a elektrárny se stanou „uvázlými aktivy“, ztracenou investicí. Na cestě je sedm klíčových inovací, které umožní zabrzdit klimatické změny a zásadně změní svět. Avšak když to nedokážeme, proudy uprchlíků narostou ze současného milionu na stamiliony.
V Praze vystoupil s veřejnou přednáškou vědec mimořádného významu. O problému klimatu a jeho transformativních řešeních promluvil fyzik Hans Joachim Schnellnhuber, poradce německé kancléřky Angely Merkelové a – pozor – také papeže Františka. Podílel se totiž na přípravách papežovy revoluční encykliky Laudato sí o povinnosti křesťana chránit prostředí a sociální soudržnost. Pražská přednáška se odehrála v prostorách Akademie věd ČR.
V navazující debatě pak reagoval na dotaz, co říká tomu, že ČEZ koupil německý uhelný důl. „Jsem si naprosto jist, že do deseti, dvaceti let bude cena energie z obnovitelných zdrojů levnější než z uhlí. Až bude energie z uhlí neprodejná, stanou se takové doly uvázlými aktivy.“
Pak se pokusil naznačit, co je ve hře. Vyslovil se uznale o naší vzdělanosti a kvalitě pracovní síly, vidí velké šance. Ale… „Inovace jsou procesem kreativní destrukce. Budete si muset vybrat, zda chcete být leadrem nové ekonomiky, nebo zaostat.“
Také pokud jde o jadernou energetiku, „největší riziko není v obavách z havárie, ale ekonomické riziko, že drahá elektřina z tohoto zdroje bude neprodejná.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV