Drastichová (VV): Ukazuje Rathovo zatčení odvrácenou tvář ROPů?

19.05.2012 7:36

Krajští hejtmani a kraje nesouhlasí se zaniknutím regionálních operačních programů (ROP) v letech 2014-2020, jak plánuje vláda. Jsou odhodláni bojovat za jejich zachování a oslovit i eurokomisaře Johannese Hahna, odpovědného za regionální rozvoj.

Drastichová (VV): Ukazuje Rathovo zatčení odvrácenou tvář ROPů?
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Jana Drastichová, poslankyně VV a předsedkyně Krajské rady Moravskoslezský kraj

Podle krajů jsou regionální operační programy jedny z nejúspěšnějších programů, které jsou čerpány z evropských dotací. Shodli se na tom hejtmani při zasedání rady Asociace krajů ČR v Plzni. Předseda asociace Michal Hašek (ČSSD) k tomu novinářům řekl: „Zatčení Davida Ratha ukazuje odvrácenou tvář současných regionálních operačních programů. „Tento problém je však mnohem složitější než jak jej komentuje pan Hašek“, říká Jana Drastichová (Věci veřejné). „Nejsem proti, aby i do budoucna fungovaly regionální operační programy, ale je nezbytná diskuze nad jejich další podobou. Sdílím názor pana Davida Ondráčka, šéfa TI, že nynější systém je zcela „zběsilý“ a lze čekat další zatčení kvůli manipulacím, například na úrovni vedení jednotlivých regionálních programů“.

 Zatčení hejtmana Davida Ratha mluví za vše. Proč starostové, kteří se s fungováním ROP setkali na vlastní kůži, říkají své jasné: „Regionální operační systémy se neosvědčily!“? Drastichová k tomu vysvětluje: „Jejich postupný vývoj znamenal byrokratizaci, zesílení politického vlivu na přidělování dotací, nové korupční kauzy a další nešvary. A to je přesně to, co je potřeba rázně vymýtit. Pokud to neudělá tato vláda, neudělá to již nikdo. Máme velkou a jedinečnou šanci vyřešit tyto problémy při nastavení nového systému čerpání po roce 2013, kdy končí současné programové období. Obce na tuto změnu čekají, žádají nás o ni! Naším cílem musí být dělení evropských prostředků na co nejnižší úrovni, za účasti zástupců starostů a dalších aktérů místního rozvoje. Jen ti znají region a jeho problémy nejlépe, mají potřebný nadhled a jsou pod kontrolou veřejnosti. Tento způsob podporuje Sdružení místních samospráv a podle mého názoru, tudy vede cesta. Jednotný program, který by peníze dělil spravedlivě například nárokovým způsobem.“

 Petr Skokan, bývalý hejtman Libereckého kraje k tomu dodává: „Zatčení Davida Ratha je smutnou událostí na politické scéně, neboť tato kauza opět prohloubila nedůvěru lidí v politiku. Na druhou stranu je správné, že policie dělá kroky, aby rozkryla korupční praktiky bez ohledu na postavení podezřelých. David Rath jako člověk, který získal zkušenosti s čerpáním dotací, pouze ukazuje nutnost zpřísnění kontroly nakládání s těmito dotacemi. Velmi vážně varuji a doporučuji vládě preventivní kontrolu včetně rozsáhlých auditů, abychom předešli dalším podobným kauzám. Osobně bych si přál, aby soudní líčení s Davidem Rathem bylo veřejné. Jsem přesvědčen, že veřejnost by měla mít možnost dohlížet na objektivitu soudního přelíčení a získat všechny informace k této kauze neboť se jedná o veřejné peníze.“

Mgr. Jana Drastichová

  • BPP
  • Vaše dotazy ráda zodpovím na svém Facebooku.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…