Fialová (KSČM): Tunel nebo neschopnost?

25.04.2012 22:22

V poslední době se opět hovoří o podivném hospodaření Brandýské nemocnice.

Fialová (KSČM): Tunel nebo neschopnost?
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM
reklama

Vraťme se trochu do historie, do roku 2007. Když se pan Bendl,  bývalý hejtman Středočeského kraje, se svými spolustraníky rozhodl prodat 10 krajských nemocnic, prodali brandýskou nemocnici společnosti PP Hospitále, s.r.o. Dačice, zapsané do rejstříku 20.1.2005 s následujícím předmětem podnikání: hostinská činnost; nakládání s odpady; praní, žehlení, opravy a údržba oděvů, bytového textilu a osobního zboží; provozovatel nestátního zdravotnického zařízení; realitní činnost; pronájem a půjčování věcí movitých; činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců; reklamní činnost a marketing; pořádání odborných kurzů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti; zprostředkování obchodu a služeb. Společnost zde uváděla základní kapitál ve výši 200 000 Kč. 

V Bendlově privatizaci tato společnost získala celou nemocnici Brandýs nad Labem včetně pozemků mimo areál nemocnice, dvou domů a polikliniky v Čelákovicích za cenu 7,8 milionů a s „povinností“ investovat do dvou let 13 milionů Kč. Když jsme argumentovali, že cena je velmi podhodnocena, tvrdil pan exhejtman, že nikdo ještě nemocnice neprodával, a tak nikdo neumí jejich cenu stanovit. Co na tom, že cena byla znalcem stanovena necelý půlrok před tím, při vkladu do ON Kolín a.s., a činila  48 400 000 Kč, bez závazků ve výši 37 087 000 Kč. Podle privatizační smlouvy firma nesměla majetek prodávat, pokud k tomu kraj nedal výslovný souhlas. Toto ustanovení však nebylo žádnou překážkou, a tak ještě tentýž rok prodali polikliniku v Čelákovicích za tři miliony a dům na náměstí v Brandýse za 2,6 milionů Kč. Výtěžek z prodeje prý půjde na částečnou úhradu dluhu nemocnice, který v té době byl cca 35 milionů. V roce 2008 pak společnost PP Hospitals spolu s nemocnicí koupila společnost Medigroup Martina Vojtíška. A ten v prodeji pokračoval – městu Brandýs n.L. prodal pozemky za 38 milionů Kč – do dnešního dne město tyto pozemky nijak nevyužívá, jde o podmáčenou louku. Dům v hodnotě 5,8 milionů si pan Vojtíšek nechal pro sebe. Ani tyto finance nešly na umoření dluhu, ale naopak 16 milionů z toho podle účetnictví bylo posláno firmě JK Profit, kam cestu nenašly, ale dorazily na účet firmy IPC, kterou vlastní pan Vojtíšek. V říjnu 2010 pan Vojtíšek brandýskou nemocnici prodal firmě Clear´s Group a dluhy v té době již činily 75 milionů Kč. Nový (současný) majitel nemocnice pan Švikovský po koupi prohlásil, že má s brandýskou nemocnicí velké plány, že chce nemocnici přebudovat na nemocnici evropského formátu a špičkové nestátní zařízení v České republice.

Jaká je skutečnost? Nemocnice se utápí v soudních žalobách a dluzích, i když další insolvenční návrh byl v únoru zamítnut. Oddálena je také hrozba RWE o zastavení dodávek plynu, kde došlo k dohodě o uhrazení dluhu sedmi splátkami do října letošního roku. Stále však není vyjasněna otázka 150 milionů Kč, které dle auditu zadaného panem Švikovským byly z nemocnice vytunelovány. Objevují se další pohledávky, které majitel nemocnice víceméně odmítá, ale věřitelé na nich trvají a není jisté, jak dlouho budou ještě trpěliví, než bude znovu podán insolvenční návrh na společnost. Nebezpečí krachu nemocnice stále visí ve vzduchu a bohužel tím by byly de facto smazány i všechny dluhy.

Jiřina Fialová, předsedkyně výboru pro zdravotnictví Zastupitelstva Středočeského kraje

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kscm.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vítáme mírovou dohodu v Afghánistánu a požadujeme stažení našich vojáků

17:56 Okamura (SPD): Vítáme mírovou dohodu v Afghánistánu a požadujeme stažení našich vojáků

Komentář na facebookovém profilu k mírové dohodě hnutí Tálibán s USA