„Jedná se o rozhodnutí, které je nezbytné. Kdybychom ho neučinili, zbytečně zatížíme nadměrnými výdaji krajský rozpočet. Rozhodnutí rady bylo jednomyslné. Šlo nám o zachování kvality výuky, oborovou pestrost a museli jsme reagovat na negativní demografický vývoj. Řešení musí být systémové a koncepční," řekl hejtman Michal Hašek.
Náměstek hejtmana Stanislav Juránek zdůraznil, že školy jsou dnes obsazené ze 75 procent, a kdyby se místa nerušila, byla by za tři roky obsazenost pětapadesátiprocentní. Sloučením by se měl počet míst ve školách snížit asi o 2 000 míst, půjde však o ta, která už dnes zůstávají po každoročních zápisech nenaplněná. Školy se neruší, ale sestěhovávají. „Dřív se v kraji rodilo ročně 20 000 dětí a stejný počet jich mířil na střední školu či učiliště. Teď jich máme 10 000 a ještě to klesne pod 10 000. Bude tak jen polovina dětí, které tady dřív byly," uvedl. Dodal, že i dnes končící baby-boom bude znamenat 13 000 zájemců o studium či vyučení. „My na školách chceme uchovat něco mezi 15 000 a 16 000 míst. Navíc v kraji působí soukromé a církevní školy," řekl. Podle náměstka Juránka by Jihomoravský kraj bez optimalizace příští rok doplácel na provoz škol 187 milionů korun. Tato částka by během čtyř let narostla až na 550 milionů korun, tedy desetinu krajského ročního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Michal Hašek