Hašek: Zákon, který zakáže nebezpečnou těžbu břidlicového plynu, je připraven

13. 6. 2012 22:20

První místopředseda ČSSD Michal Hašek se ujímá zákonodárné iniciativy, která zakazuje používání nebezpečné metody hydraulického štěpení hornin, kterou je získáván břidlicový plyn.

Hašek: Zákon, který zakáže nebezpečnou těžbu břidlicového plynu, je připraven
Foto: Hans Štembera
Popisek: První místopředseda ČSSD Michal Hašek

Jak již avizoval počátkem května tohoto roku po jednání se zástupci oblastí dotčených možnou těžbou, předloží návrh zákona jako svoji poslaneckou iniciativu.

Na vytvoření zákona se významně podílela koalice STOP HF, která sdružuje občanské iniciativy z řad občanů, občanských sdružení, zájmových spolků, obcí, měst a krajů, kteří aktivně bojují proti povolení průzkumných vrtů i těžby samotné na našem území.

„Máme před sebou kvalitní návrh zákona, který staví do popředí veřejný zájem ochrany krajiny i lidského zdraví, nad zájmy těžařských společností. Konečná podoba zákona je výsledkem společného úsilí mnoha lidí a jsem velmi rád, že v tak důležité věci, jako je ochrana životního prostředí, jde stranou politická příslušnost,“ vysvětluje Michal Hašek, který předloží zákon k projednání Poslanecké sněmovně ČR v nejbližším možném termínu.

Odborníci na nevhodnost použití této metody těžby v našich geografických podmínkách upozorňují dlouhodobě. Ve Spojených státech, které těžební společnosti předkládají „jako důkaz úspěšnosti metody“, probíhá těžba v odlehlých a nezalidněných oblastech a v geologicky příznivějším prostředí. Pro Českou republiku s vysokou hustotou zalidnění a odlišným geologickým podložím je použití této metody naprosto nevhodné. Navíc, kvalifikované vědecké odhady hovoří o tom, že objem zásob břidlicového plynu na našem území je zanedbatelný, hovoří se o zhruba jednom procentu současné spotřeby zemního plynu.

„Odmítám hazardovat s životním prostředím a lidským zdravím. Vysokou nebezpečnost těžby břidlicového plynu, z důvodu možného úniku chemikálií a vážného znečištění podzemních vod, respektive zdrojů pitné vody i ovzduší potvrdily i mnohé zahraniční studie. Dělat z lidí pokusné králíky je nepřípustné. Prosazení tohoto zákona je jednou z mých priorit“, dodává Michal Hašek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Michal Hašek

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bezecný (KDU-ČSL): Když nemůžu mít kozu já, nebudeš jí mít taky

7:32 Bezecný (KDU-ČSL): Když nemůžu mít kozu já, nebudeš jí mít taky

Převést nepotřebnou a zchátralou nádražní budovu v Chotyni skautům? O hó! To přece nejde! Ještě by j…