Vážený pane předsedo, milý Václave,
vítám Tvůj otevřený dopis ze dne 19. 11. 2012, ve kterém vysvětluješ svůj postoj ke spolupráci jihomoravské ČSSD s komunisty v zastupitelstvu kraje a reaguješ tak na tiskovou zprávu o této události, kterou jsem vydal. Považuji jej za velmi potřebnou podporu veřejného dialogu o společenských a politických změnách, kterými nejen náš kraj prochází. Také oceňuji kultivovanost Tvého příspěvku do diskuse.
Myslím, že není podstatné, abych zde obhajoval legitimnost "mediální zkratky", či obhajoval novinářské zjednodušování až k nepřesnosti, které mne také často znepokojuje. Co naopak považuji za důležité, je skutečnost, že se v naší zemi při sestavování krajských koalic děje nového, něco zlomového v dosavadním definování pravidel veřejného života. Nejenom mne a voliče ODS zneklidňuje, že může být poprvé od listopadu '89 zcela odlišně posuzována legitimita demokracie jako hodnoty a motivu jednání svobodných občanů. Nemohu proto souhlasit s názorem, že v komunální, natož krajské správě věcí veřejných se nejedná o politické rozhodování. Musím v této souvislosti připomenout, že v uplynulém volebním období to byly právě kraje pod vedením hejtmanů za ČSSD, kteří se natolik soustředili na celostátní politická témata, že se občas mohlo zdát, že asociace krajů je třetí komorou parlamentu a kompetence v regionální samosprávě jsou jen podružnou náplní jejich činnosti. Připomenu, že poslední dvě volební kampaně do krajů v roce 2008 a 2012 vedla ČSSD na tématech, která vůbec nesouvisí s agendou kraje (regulační poplatky, církevní restituce, výše sazby daně z přidané hodnoty). Pokud si dobře pamatuji, nikdy jsem nezaznamenal, že by ses z pozice předsedy krajské organizace ČSSD vůči tomuto stylu vymezoval či jej za posledních roky kritizoval.
Jsem přesvědčen, že jedním z obecnějších témat, o kterých může diskutovat "krajská vláda" s opozicí a pokoušet se nalézt užitečnou shodu, je usazení krajské politiky na místo, které není blízké ani jednomu z popsaných extrémů. Zcela jistě existuje několik dalších věcných témat důležitých pro budoucnost Jihomoravského kraje, o kterých jsme připraveni vést diskuzi a hledat v zájmu rozvoje jižní Moravy společné stanovisko. Patří tam klíčové otázky územního plánování, dopravy, podpory vědy a inovací. Jako konstruktivní opozice to ODS činila i v minulosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS