Dámy a pánové,
kdybych hovořil příliš dlouho, tak by to vypadalo, že předstírám, že jsem se na tvorbě těch dokumentů, které budeme dnes projednávat, podílel. Já otevřeně přiznávám, že nikoliv a chtěl bych poděkovat především jejich zpracovatelům, jak Františku Laudátovi a skupině expertů, s nimiž na tom pracoval, tak Anně Putnové a skupinou jejích spolupracovníků. S Jaromírem Drábkem jsme si dovolili být jen patrony z hlediska předsedy a místopředsedy programové rady. Již na jaře začátkem letošního roku, když jsme přemýšleli o zásadním programovém tématu pro tento sjezd, měli jsme celkem jasno, že bychom velmi rádi naše velké téma reforem obohatili o něco, proč vlastně reformy děláme a doplnili o další nezbytné kroky pro naši budoucí prosperitu. Reformy děláme v zásadě jen proto, abychom udrželi makroekonomické prostředí, abychom udrželi vyrovnanou bilanci veřejných rozpočtů a tím umožnili tvořivým silám v České republice, aby produkovaly, vyvážely, nabízely. Pro naši ekonomiku je konkurenceschopnost naprosto zásadní. Vezmeme-li v úvahu plné kapacity, měli bychom šanci na 5 až 6procentní hospodářský růst. Při využití plných kapacit musíme 80 % našich výrobků a služeb nabídnout venku, protože jen 20 % je možné uplatnit na domácím trhu. Abychom těch 80 procent byli schopni vyvézt, tak ty výrobky musí být konkurenceschopné. Jinými slovy, chce-li si Česká republika udržet svou životní úroveň, je to o to naléhavější v nastávajících turbulentních dobách. Já zítra ve svém kandidátském projevu budu mluvit o tom, jaké vážné výzvy z hlediska možné hospodářské krize před námi stojí jako před politickou stranou. Zejména v nadcházejících turbulentních dobách, které nás čekají, je samozřejmě konkurenceschopnost a její posilování alfou a omegou. Nemáme bohužel významné surovinové zdroje, nemáme naftu, nemáme nic tak zásadního, co některé země z chudých udělalo bohaté. To nejdůležitější, co máme, je zhruba 14 tisíc tun lidského mozku. To je naše nejdůležitější surovinová základna. Bude-li tato šedá hmota konkurenceschopná ve světě i v Evropě, pak bude konkurenceschopná i Česká republika. A já jsem proto velmi vděčný Anně Putnové, že věnovala tomuto materiálu takovou pozornost. Dále je to o kultivaci prostředí, o tom, abychom si řekli, co tady má skutečně šanci podpořit hospodářský růst, podpořit zaměstnanost a podpořit konkurenceschopnost České republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: TOP 09
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 13:09 Mašek (ANO): Hrozby zvenku kryjí svinčík uvnitř
- 12:12 Premiér Fiala: ČR a Británie posílí spolupráci v jaderné energetice
- 11:17 Štefec (Trikolora): Německo nám reparace nikdy nevyplatilo
- 10:21 Rajchl (PRO): Fico vyškolil Fialu v diplomacii
- 9:15 Lachnit (ANO): Řetězce, slevy, finty. Dávejte si bacha