Bude-li schválena novela, která jde nyní do prvního čtení, přijdou zákonodárci a ústavní soudci o doživotní trestněprávní imunitu. Dnešní praxe je totiž taková: pokud nevydá sněmovna poslance, či nevydá senát senátory a nedá souhlas ke stíhání ústavního soudce, je vyšetřování a stíhání dotyčného pro daný čin vyloučeno navždy.
Pod návrh, který by zrušil doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců, se podepsalo celé vedení sněmovny a všichni předsedové poslaneckých klubů. "Takto silná podpora mi dává naději, že konečně odstraníme nesmyslný relikt ještě z dob Rakouska-Uherska. Doživotní imunita staví zákonodárce nad právo a soudy. O nezávislosti soudů i policie v Česku si bohužel mohu myslet leccos. To si ale žádá systémové změny v daných oblastech. Není to důvodem, proč postavit skupinku lidí nad zákon jen proto, že byli zvoleni do parlamentu," uvedla Klasnová s tím, že daný stav umožňuje legislativě suplovat justici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz