Ministr Mládek: Podporu malých a středních podnikatelů považuji za svoji osobní prioritu

16.03.2015 13:43 | Zprávy

Naší vládě se v minulém roce podařilo přivést do České republiky velké zahraniční investice typu NEXEN či Hyundai Mobis, které na sebe strhávaly poměrně velkou pozornost médií. Je to logické, jelikož velké zahraniční investice vytvoří stovky pracovních míst, navíc převážně v krajích, které trpí dlouhodobou nezaměstnaností. Tato velká mediální pozornost ovšem může vyvolávat dojem, že vláda se zaměřuje pouze na podporu velkých zahraničních investorů a opomíjí podporu významného pilíře české ekonomiky, kterými jsou malí a střední podnikatelé.

Ministr Mládek: Podporu malých a středních podnikatelů považuji za svoji osobní prioritu
Foto: Hans Štembera
Popisek: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Není tomu tak. Naopak, podporu malých a středních podnikatelů vnímám jako mimořádně potřebnou a důležitou pro zdravé fungování naší ekonomiky. Důvodem je význam českých podnikatelů pro naše hospodářství, který je neoddiskutovatelný a lehce prokazatelný na řadě ekonomických ukazatelů. Malé a střední firmy poskytují zaměstnání bezmála 1,8 milionu lidí, což představuje 60 % zaměstnaných v naší zemi. Navíc na přidané hodnotě, vygenerované českou ekonomikou, se podílí více než z poloviny.

Tento rok bude podpora malých a středních podnikatelů vycházet z akčního plánu, který se mimo jiné zaměřuje na jeden z nejpalčivějších problémů, jež tuto skupinu podnikatelů trápí – přístup k financování. Banky se dlouhodobě obávají půjčovat start-upům a malým podnikatelům na rozvoj jejich podnikatelské činnosti z důvodu velké rizikovosti projektů a obav o návratnost svých investic. Právě v této věci je z mého pohledu mimořádně důležitá role státu. Ten musí poctivým a kreativním podnikatelům podat pomocnou ruku a zjednodušit jim přístup k financím prostřednictvím dotací, zvýhodněných úvěrů či záruk za bankovní úvěry.

Rád bych touto cestou upozornil na několik programů, které považuji za klíčové pilíře podpory malých a středních podnikatelů. Jedná se především o Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), Program Záruka a Program Inostart.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Evropa oslabuje ochranu vlků

23:08 Pomahač (Zelení): Evropa oslabuje ochranu vlků

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na oslabení ochrany vlků