Polanecký (Svobodní): Nejdu k prezidentské volbě, už prostě nevolím menší zlo

01.01.2013 8:19 | Zprávy
autor: Svobodni.cz

Nedávno jsem se připletl do debaty pravicově a vesměs liberálně smýšlejících diskutérů, ve které se znovu potvrdilo, že současný výběr prezidentských kandidátů absolutně nenabízí odpovídající alternativu pro tuto skupinu voličů. A ačkoliv jsme v podstatě všichni uvažovali obdobně, jednotlivé preference se ve světle stávajících kandidátů značně lišily. V plné nahotě se tak ukázala zoufalost pravicového voliče v nastávající prezidentské volbě.

Polanecký (Svobodní): Nejdu k prezidentské volbě, už prostě nevolím menší zlo
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Není nutné zde probírat již mnohokrát probírané, tedy osobnostní a odborné předpoklady té přehlídky vyšroubovaného populismu (Bobošíková, neúspěšný Okamura), levičáctví (Zeman, Fišerová – vlastně všichni), nanicovatosti (Fišer), nechutného pokrytectví (Sobotka, Franz), sebevražedné eurofiílie či trapného strejcovství (Schwarzenberg).  

Jedné věci se ovšem dotknout chci. Ve zmiňované diskusi padl argument, že kdo nejde volit, automaticky podporuje ještě větší zlo, než které by v té bídě sám volil. To je v zásadě logická úvaha a já uznávám, že ve výsledku může volba dopadnout ještě hůře než jen špatně. Zhruba před dvěma lety jsem se však zařekl, že už nebudu volit mezi menším a větším zlem. V zásadě nechápu ty, kteří k podobnému závěru pro běžné parlamentní volby došli již dříve a přesto v prezidentské volbě budou menší zlo podporovat.  

V případě prezidentské volby je v tomto ohledu situace v podstatě shodná s běžnými parlamentními volbami. Neplatí zde tisíckrát omílané klišé o nulových prezidentských pravomocech a pouhé symbolice této pozice. Volba prezidenta je důležitou volbou a já prostě nechci mít pocit, že jsem se podílel na volbě toho strašného kandidáta, ať už bude prezidentem kdokoliv. Strašní jsou všichni kandidáti (více či méně) a princip nepodporovat menší zlo jen proto, že existuje zlo ještě větší, je mi mnohokrát přednější než argument, že nevolením nepřímo podporuji horší volbu. Nepodporuji, to je prostě omyl. Nevolba je totiž také jistým druhem volby. A zlo prostě zůstane zlem, ať má jakoukoliv podobu. Já mám tak ve svém kandidátovi již naprosto jasno. U mě vyhrává pan

„Nikdo“. Nejdu k prezidentské volbě, už prostě nevolím menší zlo - dovětek   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …