Sobotka (ČSSD): Předkládáme Ústavnímu soudu návrh na zrušení 14 tzv. reformních zákonů

05.01.2012 22:15 | Zprávy

Poslanci ČSSD dnes zaslali Ústavnímu soudu návrh na zrušení celkem 14 tzv. reformních zákonů, která prosadila vláda Petra Nečase v listopadu loňského roku v Poslanecké sněmovně.

Sobotka (ČSSD): Předkládáme Ústavnímu soudu návrh na zrušení 14 tzv. reformních zákonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Zrušení těchto zákonů navrhují z procedurálních důvodů, neboť podle jejich přesvědčení nebyly přijaty ústavě předepsaným způsobem. Při přijetí těchto zákonů totiž docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců (zejména poslanců opozičních) projednávat tyto zákony ve svobodné parlamentní rozpravě.

Vládní koalice u většiny z těchto zákonů výrazně (o třetinu až polovinu) zkrátila lhůtu pro jejich projednání ve výborech a zkrácena byla i lhůta mezi druhým a třetím čtením (na 48 hodin). Přitom jak ve výborech, tak na plénu byly vládními poslanci předloženy rozsáhlé a podstatné pozměňovací návrhy, které vládní předlohy zásadně měnily. Není proto divu, že většinu těchto chybných tzv. reformních zákonů Senát zamítl a zbylé vrátil Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Vrcholem arogantního přístupu vládních poslanců však bylo poté sloučení rozpravy k 14 zákonům, které spolu nijak obsahově nesouvisely, a omezení doby pro vystoupení poslance ke všem těmto zákonům na maximálně dvakrát 10 minut. Řadě poslanců tak byla upřena možnost vyjádřit se k různým návrhům zákonů po jejich zamítnutí či vrácení Senátem. Byla tak porušena práva poslanců parlamentní menšiny (opozice), zejména právo aktivně vystoupit v rozpravě a vyjádřit se k projednávanému bodu a práva blokovat či oddalovat rozhodnutí přijímaná většinou, a to i cestou tzv. obstrukcí. ČSSD je navíc přesvědčena o tom, že došlo k přímému porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Poslanci ČSSD dále ve svém návrhu podaném k Ústavnímu soudu požadují zrušení institutu tzv. veřejné služby, upraveného v zákoně o pomoci v hmotné nouzi a v zákoně o zaměstnanosti. Od 1. ledna 2012 musí totiž tuto službu na základě výzvy krajské pobočky Úřadu práce ČR vykonávat i nezaměstnaní evidovaní v evidenci uchazečů o zaměstnání. Pokud by uchazeč o zaměstnání vedený v evidenci Úřadu práce ČR déle než 2 měsíce odmítl bez vážného důvodu „nabídku“ Úřadu práce ČR vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně, bude z evidence vyřazen a přijde tím o podporu v nezaměstnanosti a případně i na 6 měsíců o dávky v hmotné nouzi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Nepřijímejme hodnotové prázdno

6:23 Senátor Hraba: Nepřijímejme hodnotové prázdno

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svátku Cyrila a Metoděje